Po pondělních protestech, které doprovázely historicky první návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku, skončilo na policejních stanicích celkem 13 lidí. Je mezi nimi i jeden cizinec, kterého policie následně obvinila z krádeže tibetské vlajky. Zbylých 12 lidí bylo zadrženo kvůli přestupkům proti veřejnému pořádku.
Policie obvinila cizince z krádeže tibetské vlajky
Cizince policisté zadrželi v souvislosti s potyčkami mezi odpůrci a převážně čínskými zastánci prezidenta Si Ťin-pchinga na Evropské ulici. „Po zhodnocení celé situace byl obviněn z přečinu krádeže dle trestního zákoníku. Celou věc budou policisté řešit ve zkráceném přípravném řízení,“ uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.
Dalších 12 lidí pak policisté zadrželi při pokusu o výměnu čínských vlajek na sloupech veřejného osvětlení za tibetské.„Tyto osoby odmítaly uposlechnout policejní výzvy a některé z nich se ke sloupům připoutaly. Vzhledem k tomu policie na místo přivolala hasiče s výškovou technikou a všechny odpůrce svedla na zem,“ dodává Zoulová.
Závěr policie je pak v případě těchto lidí přestupek proti veřejnému pořádku. Dva z nich si navíc vyslechli i obvinění ze spáchání přestupku proti majetku.
Už během pondělního dopoledne se na Evropskou třídu, kudy jela následně prezidentská kolona, sjely autobusy s Číňany. Během dne zde pak došlo k několika střetům mezi těmito zastánci vůdce čínských komunistů a jeho odpůrci.
Spolek pro výstavbu sochy Václava Havla nedaleko Evropské například umístil mobilní billboard s tibetským dalajlamou, bývalým prezidentem Václavem Havlem a nápisem „Tady jsou doma tito pánové“. Před průjezdem prezidentské kolony se ale před billboardem shromáždilo několik desítek Číňanů, kteří pohled na plakát zakryli čínskými vlajkami. Situaci pak museli uklidňovat policisté.