Zakázka na systém výplaty sociálních dávek u soudu. Šiška se hájí, že peníze ušetřil

Bývalý první náměstek ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Šiška se opět zpovídá u soudu. Tentokrát se případ týká zakázky na systém výplaty sociálních dávek. Obžaloba tvrdí, že spolu s Miroslavem Dudou z ministerstva vnitra způsobili ministerstvu práce škodu, resort požaduje přes půl miliardy korun. Mužům hrozí až 12 let vězení.

Bývalý první náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška
Zdroj: ČTK

Státní zástupce Zdeněk Matula tvrdí, že jako náměstek Vladimír Šiška obešel firmu OKsystem, která v té době zajišťovala pro ministerstvo práce a sociálních věcí výplatu sociálních dávek, a vědomě se kvůli této věci obrátil na firmu Fujitsu Technology Solutions. Nevypsal přitom podle obžaloby výběrové řízení, přestože zakázka byla nadlimitní a stála ministerstvo více než miliardu korun.

Když se soudce Šišky ptal, proč nepokračoval ve spolupráci s firmou OKsystem, tvrdil, že s ní samozřejmě jednal, ale že ministerstvo práce a sociálních věcí chtělo využívat evropské fondy a firma nebyla v té souvislosti dostatečně prověřená na to, aby s těmito penězi pracovala.

Šiška tak u pražského městského soudu odmítl jakoukoli vinu. „Mým hlavním úkolem na ministerstvu bylo realizovat reformu sociálního systému, která byla v programu vlády – tedy zavést nové systémy výplaty dávek. Bylo nutné zcela změnit provozní systémy,“ popsal Šiška. Všechny podpisy smluv podle něj probíhaly naprosto standardně a odmítá, že by měl státu způsobovat škodu. Naopak měl peníze ušetřit. Ministerstvo nicméně požaduje náhradu škody ve výši 529 milionů korun.

Využití smlouvy, kterou mělo ministerstvo vnitra

Policisté původně v případu obvinili deset lidí, obžalován byl ale nakonec jen Šiška a Duda, který v dané době působil na vnitru jako ředitel odboru rozvoje projektů a služeb eGovernmentu. Šiška se údajně rozhodl, že ministerstvo přistoupí k rámcové smlouvě na poskytování licencí produktů společnosti Microsoft, kterou s Fujitsu uzavřelo v roce 2008 ministerstvo vnitra, a že bude předstírat, že od Fujitsu odebírá licence k těmto produktům.

Skutečným důvodem přistoupení ke smlouvě měl být nákup služeb souvisejících s plánovaným novým konceptem výplaty dávek. „Na poradách padlo, proč nevyužijeme Microsoft, když ty produkty mají, a já jsem se toho nápadu chytil,“ popsal Šiška. Podle něj byl Microsoft architektem celého řešení, a není tedy pravda, co tvrdí obžaloba.

Prováděcí smlouvu k rámcové smlouvě prý Šiška podepsal v červnu 2011. Kontrakt nabyl účinnosti, když pod něj připojil podpis Miroslav Duda z ministerstva vnitra. Dodnes je Duda přesvědčen, že smlouva i její dodatky byly podřaditelné pod rámcovou smlouvu. „Na svém jednání neshledávám žádné pochybení,“ řekl. Poukázal i na to, že referenti mu ke všem šesti dodatkům předložili doporučující stanovisko.

Fujitsu následně dodávku služeb zajistila od firmy Vítkovice IT Solutions, a to o několik set milionů levněji, než byla cena dojednaná ve smlouvě. „Smlouvu se společností Vítkovice jsem viděl, až když se objevila ve spise,“ zdůraznil Šiška.

Stíhání Šišky vedlo v říjnu 2012 k rezignaci samotného ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09). Šiškovo jméno zaznělo ještě v dalších dvou kauzách. Ohledně IBM a podezření na nezákonné zajištění miliardové zakázky pražský městský soud Šišku nepravomocně zprostil viny s tím, že náměstkovy skutky nebyly trestným činem. Šiška zatím nebyl pravomocně odsouzen ani v první ze svých kauz, která se týká údajného vydírání jednatele firmy OKsystem.