Spory v lékařské komoře: Dikce ředitele Kubka je jak z totality, tvrdí část členů

V České lékařské komoře to vře. Soukromé ordinace se ohradily proti současné kampani komory, která pod názvem Zdravotnictví volá o pomoc upozorňuje na nedostatek peněz i personálu. Ředitel komory Milan Kubek tvrdí, že organizace již nemůže nadále garantovat bezpečnost pacientů. S tím však Koalice soukromých lékařů nesouhlasí.

Milan Kubek, ředitel České lékařské komory
Zdroj: ČTK

„Způsob, jakým je kampaň vedena, vyvolá ve veřejnosti spíše negativní nálady,“ tvrdí předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko. S výhradami se na Kubka obrátil již dvakrát, odpovědi se ale nedočkal. „Neměli na mě čas a po dalších veřejných útocích už to asi nemělo cenu,“ uvedl Kubek.

Video Události
video

V České lékařské komoře to vře

O napjatých vztazích uvnitř České lékařské komory svědčí i písemný zápis z květnové porady či otevřené dopisy Kubka a Koalice soukromých lékařů.

Ve květnovém zápisu komory stojí: „Prioritní úkoly: eliminovat negativní vliv tzv. Koalice soukromých lékařů, která svými vyhlášeními torpéduje aktivitu komory a kolaboruje s ministrem zdravotnictví a s ministrem financí“.

O nadstandardních vztazích soukromých lékařů s ministry přitom informoval v polovině května Kubek v dopisu Jojkovi. „Stydno je mi pak z toho, jak bezostyšně se snažíte kolaborovat s vládnoucími politiky, ať už s ministrem Němečkem… tak s ministrem Babišem,“ napsal Kubek.

Soukromí lékaři se začátkem června ohradili otevřeným dopisem. „Formulace o nutnosti eliminovat náš údajně negativní vliv a označení za kolaboranty nesvědčí o Vaší ochotě věcně diskutovat. Dikce textu neodbytně vyvolává reminiscenci na rétoriku z doby totality,“ napsali lékaři.

Podle nich je zejména Kubkovou vinou dnes nahlíženo na lékařskou komoru jako na odborářsko-politickou organizaci, která u veřejnosti ztrácí kredit. „Až kriticky nízká účast na okresních shromážděních komory o mnohém vypovídá… Na rozdíl od Vás a Vašeho předchůdce Dr. Ratha se my chováme důsledně apoliticky a s nikým nekolaborujeme,“ uvedli lékaři.