Pohledy exministrů na spor kolem policie: Porušení smlouvy, nebo boj proti převratu?

Za pokus o státní převrat považuje bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS) snahu o zastavení reorganizace elitních policejních útvarů. Naopak podle dalšího exministra Cyrila Svobody (KDU-ČSL) nelze přehlédnout, že současný ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) schválením změny porušil koaliční smlouvu. Zásadní důvody ke změně přitom Svoboda nevidí.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Vládní spor o reformu policie pohledem exministrů

Někdejší ministr vnitra a později též zahraničí či místního rozvoje se v Událostech, komentářích zastal Andreje Babiše (ANO) v otázce porušení koaliční smlouvy. Upozornil, že dokument jasně stanoví, že se vláda nebude pouštět do změn v celorepublikových policejních útvarech – kterých se změna týká – a pokud to přesto bude nutné, koalice společně navrhne změny. „Tedy společně. Ne ministr, ale společně,“ podotkl Cyril Svoboda.

Současně se Cyril Svoboda, jenž byl ministrem vnitra ve vládě Josefa Tošovského, podivil nad potřebou změnit řízení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a protikorupčního útvaru. „Nevím, kde útvary selhaly tak, aby bylo potřeba udělat reformu. Možná to někde zaznělo, ale já to nevím. Podle mě měla proběhnout debata – v koalici, v parlamentu, debata s opozicí o naší bezpečnosti,“ uvedl.

„Politický problém je v tom, že vláda řekla, že reforma policie bude kolektivní dílo. Co je zarážející, že ministr vnitra tuto reformu učiní a pouze ji oznámí, že bude a podepíše.“

Cyril Svoboda

Ivan Langer, který přišel do úřadu na Letné necelých deset let poté, co ho Svoboda vyklidil, je však přesvědčen, že postup současného ministra Chovance byl nutný, protože jeho oponenti chystali „druhý poločas pokusu o státní převrat“. Za první poločas považuje Langer zásah ÚOOZ na Úřadu vlády, který předznamenal pád vlády Petra Nečase.

„Složení lidí a institucí je úplně stejné jako v létě 2013. Máme zde Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, vrchní státní zastupitelství pokryto Nejvyšším státním zastupitelstvím,“ řekl bývalý ministr vnitra. On sám se ovšem nedávno také ocitl v zájmu ÚOOZ. Při zásahu v rámci kauzy Vidkun prohledali policisté jeho byt. Exministr však nepatří mezi obviněné, na rozdíl od několika policistů či olomouckého hejtmana.

Ivan Langer je přesvědčen, že změny ve fungování elitních útvarů jsou nutné. Státní zastupitelství podle něj využívá ÚOOZ k zásahům, které přitom protimafiánskému útvaru nepřísluší. „Státní zastupitelství ve spolupráci s jedním policejním útvarem destruovalo fungování policie a jiných bezpečnostních sborů tím, že je účelově obcházelo. Vytvořilo z jednoho policejního útvaru ÚOOZ útvar, který vyšetřuje vše bez ohledu na kompetence,“ řekl.

„Odpovědnost za policii má policejní prezident, politickou odpovědnost nese ministr vnitra. Vše ostatní, čeho jsme byli svědky, aktivistický vstup nejvyššího státního zástupce, jen projevuje hloubku vnitřního přesvědčení, jak demontovat stát, změnit dělbu tří mocí ve státě. Vystupuje jako nositel čtvrté, prokurátorské moci.“

Ivan Langer

Cyril Svoboda ovšem připomněl, že se proti reorganizaci ozvaly asi dvě stovky pracovníků ÚOOZ. „Oni mají z něčeho obavu. Jestli mají obavu, že dojde k úniku informací, tak mají obavy o to, zda mohou vykonávat svoji práci dobře,“ uzavřel.

Koaliční krize kolem policejní reorganizace však ještě nekončí. Ačkoli Milan Chovanec změny schválil a ANO přesto v koalici zůstalo, dal Andrej Babiš najevo, že vše ještě může dopadnout i jinak. O budoucnosti koalice však bude s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) jednat, až se vrátí z návštěvy Číny. Sobotka přitom připustil, že je možné revidovat koaliční smlouvu. Odmítl pouze výměny ministerských postů.