Agrofert zřejmě ovlivňoval rozdělování eurodotací, píše Spiegel

Zástupci skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) měli zřejmě vliv na česká pravidla rozdělování evropských dotací. Tvrdí to poslední vydání německého týdeníku Der Spiegel, podle kterého má tyto indicie evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Ten prověřuje čerpání padesátimilionové dotace na Babišovu středočeskou farmu Čapí hnízdo.

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Důkazem údajného ovlivňování rozdělování evropských dotací ze strany Agrofertu je podle prestižního německého časopisu schůzka z 25. května loňského roku, která se uskutečnila v prostorách vyhrazených Babišovu hnutí ANO v českém parlamentu.

Jejím tématem byl údajně nový Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) s rozpočtem 4,4 miliardy eur (119 miliard korun). Peníze z něj měly původně získat malé a střední podniky, podle Spiegelu se však právě na této schůzce zástupcům Agrofertu podařilo dosáhnout změny pravidel.

Klíčovým důkazem, který úřad OLAF vede k tomuto přesvědčení, je prý anonymní e-mail, který se o schůzce místopředsedy představenstva Agrofertu Petra Cingra s náměstkem ministra průmyslu Tomášem Novotným zmiňuje.

Agrofert jakýkoliv vliv na podobu pravidel rozdělování evropských dotací odmítá. Zástupce firemního představenstva Cingr se podle Spiegelu hájí tím, že na schůzce jednal z pozice prezidenta Svazu chemického průmyslu a zvýšení hranice čerpání dotací pro velké firmy na 40 procent místo Bruselem požadovaných 20 procent prý neprosazoval v zájmu Agrofertu, ale v zájmu firem zastoupených ve svazu. 

Spiegel: Vyšetřování je složité, Babiš má síť důvěrníků

OLAF na Babišovo podnikání zacílil počátkem roku kvůli podezření ze zneužití evropské dotace pro farmu Čapí hnízdo. To patřilo do konce roku 2007 do Babišova koncernu Agrofert. Poté společnost provozující středočeskou farmu přešla na anonymní formu vlastnictví a jako malá firma dosáhla na evropskou dotaci, kterou by firma z koncernu Agrofert dostat nemohla.

Po vypršení dotačních podmínek se farma znovu ocitla pod křídly Babišovy skupiny. Babiš se zprvu k Čapímu hnízdu nehlásil, v dokumentu České televize Matrix AB ho ale na jedné z akcí přímo na farmě označil za nejlepší projekt, jaký kdy vymyslel, a když se kontroverzemi kolem čerpání dotace zabývala mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, uvedl, že v době získání evropské dotace vlastnily farmu jeho děti a bratr jeho partnerky Moniky.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka při téže schůzi prohlásil, že chce s jakýmikoliv soudy počkat na výsledek evropského vyšetřování. To je ovšem podle Spiegelu složité, protože Babiš v Bruselu disponuje rozsáhlou sítí důvěrníků.

List v této souvislosti zmiňuje například Tomáše Nejdla, člena kabinetu eurokomisařky pro regionální politiku Coriny Cretsuové, Daniela Brauna, zástupce vedoucí kabinetu české eurokomisařky Věry Jourové, či nového člena Evropského účetního dvora Jana Gregora, který byl dříve náměstkem na ministerstvu financí. Spiegel píše, že má k dispozici e-maily, v nichž se Babišovi důvěrníci radí, jak by pro Českou republiku mohli získat určité dotace.

Tuzemský magazín Reportér již dříve přinesl i tu informaci, že pracovnice Babišova úřadu z podnětu ministrova náměstka a bez vědomí svých nadřízených měla sondovat u OLAFu celé vyšetřování.

Čapí hnízdo
Profil

Čapí hnízdo

Čapí hnízdo je rozlehlá farma na Benešovsku v blízkosti hlavního tahu z Prahy na České Budějovice. Funguje jako rekreační resort. Ekocentrum Čapího hnízda pořádá akce pro děti, součástí areálu jsou reprezentativní prostory pro pořádání konferencí a společenských akcí či malá zoologická zahrada. Dominantu farmy představuje jízdárna ve tvaru obřího čapího hnízda.

„Střet zájmů nové úrovně“

Případ Čapí hnízdo je podle časopisu Der Spiegel příkladem slabin rozdělování evropských dotací. Vlastnictví koncernu Agrofert ministrem financí a vicepremiérem české vlády znamená i pro otrlý Brusel „střet zájmů nové úrovně“.

V Evropském parlamentu podle týdeníku současně roste tlak, aby členské státy rozdělování evropských dotací přísněji kontrolovaly. „Evropská komise příliš dlouho problém ignorovala,“ cituje šéfku europarlamentního výboru pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Grässleovou. Problémy s kontrolou evropských dotací v Česku se bude podle Spiegelu rozpočtový výbor europarlamentu zabývat na počátku tohoto týdne.