Sobotka: Jihočeský návrh zdanit náhrady církvím není poctivý vůči voličům

Návrh Jihočeského kraje, který v rámci církevních restitucí usiluje o zdanění finančních náhrad, je prvoplánový a k voličům se nechová poctivě. V Otázkách Václava Moravce to prohlásil předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle kterého je velká pravděpodobnost, že by zdanění církevních peněz zamítl Ústavní soud.

Návrh na zdanění peněz, které jsou náhradou za majetek nevydaný v restitucích, i každoročního příspěvku předložil jihočeským zastupitelům hejtman Jiří Zimola z ČSSD, jež na jihu vládne v koalici s KSČM. Zastupitelé návrh schválili a nyní by se jím mohla zabývat Poslanecká sněmovna.

Předseda vlády a Zimolův stranický kolega Bohuslav Sobotka ale podporu podobné úpravě odmítl. „Návrh Jihočeského kraje mě překvapil, protože jsem o něm nebyl od Jiřího Zimoly informován. Je to prvoplánová snaha sbírat body, navíc návrhem, který není vůči voličům úplně poctivý. Návrh se tváří jako řešení, ale je vysoká míra pravděpodobnosti, že by neobstál v okamžiku, kdy by se ocitl před Ústavním soudem,“ konstatoval. „Do značné míry může být vnímán jako obcházení dohody, která byla mezi státem a církvemi uzavřena za Nečasovy vlády.“

Zimola sdělil, že rozumí takovým slovům Sobotky coby předsedy vlády, ale dodal, že Sobotka je i předsedou ČSSD, která měla revizi církevních restitucí ve svém programu. „Mrzí mě, když mě vlastní předseda obviňuje z předvolební rétoriky, místo aby mě pochválil za dodržování stranických slibů,“ uvedl v SMS. Pokud panuje obava ze zamítnutí návrhu Ústavním soudem, podle Zimoly nezbývá, než to zkusit a zákon nechat tímto soudem posoudit.

Populární podnět bez podpory předsedy

Myšlenka zdanění náhrad je přitom v ČSSD značně populární. Kromě jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly ji podporují i další sociálnědemokratické hlavy krajů. Asociace krajů se dohodla, že bude v létě o možném zdanění náhrad jednat s vládou.

V posledních týdnech podpořili zdanění i předseda Senátu Milan Štěch a někteří poslanci ČSSD. „Budu doporučovat našemu klubu, abychom hlasovali pro. Vyčerpali jsme všechny možnosti, které jsme měli, abychom zvrátili průběh církevních restitucí,“ uvedl Jeroným Tejc. Zimolova podnětu se navíc zastal i prezident republiky Miloš Zeman.

Negativně se k němu naopak staví koaliční lidovci, kteří ho označují za populismus a upozorňují na koaliční dohodu. Podle ní má k jakékoliv změně v restitucích dojít jen tehdy, když s tím budou souhlasit i církve. A stejnou pozici drží i předseda vlády Sobotka. „S církevními restitucemi nesouhlasíme, ale respektujeme koaliční rámec a musíme respektovat také elementární principy právního státu,“ prohlásil.

Bělobrádek: Oživování mrtvoly

Zatímco krajský návrh do sněmovny zatím nedoputoval, leží už v ní podobná předloha opoziční KSČM. Kabinet se na stanovisku k ní neshodl. Předseda KSČM Vojtěch Filip v dnešní Partii televize Prima uvedl, že státní peníze církvím jsou darem a každý dar se daní. Restituce jsou podle něho navíc předražené.

„Myslím, že je to oživování mrtvoly,“ reagoval v Partii k návrhu vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Náhrada za nevydaný majetek by podle něho měla být vyšší, než jakou stát s církvemi za minulé vlády Petra Nečase (ODS) dohodl. Jde o 59 miliard korun, které stát vyplácí postupně každý rok a k nimž se připočítává inflace. Bělobrádek doufá, že předlohy ohledně zdanění náhrad schváleny nebudou. Když se dohody a sliby porušují, ohrožuje to koalici, poznamenal.

61 minut
Bohuslav Sobotka v Otázkách Václava Moravce
Zdroj: ČT24

Premiér odmítl prezidentský návrh hasičů na hranicích

V rozhovoru s Václavem Moravcem předseda vlády odmítl i další nápad z jižních Čech, tentokrát ten týkající se ostrahy hranic. Prezident Miloš Zeman při své nedávné návštěvě pohraničí navrhl, aby hranice v případě eskalace migrační krize vedle policistů a armády střežili i hasiči, protože mají vodní děla.

Bohuslav Sobotka tuto myšlenku nyní označil za improvizaci vzdálenou od reality. „Pokud by došlo k nějakým incidentům, od toho je tady policie, zejména cizinecká policie, je tady od toho armáda,“ řekl. „Politici by měli, pokud jde o migrační krize, navrhovat a prosazovat realistická řešení.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ministerstvo vnitra odhalilo kyberútok na systém úřadu

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok na systém úřadu, byl odpojen, sdělil šéf resortu Vít Rakušan (STAN). Incident je závažný, nedošlo však k úniku osobních dat ani důležitých nebo utajovaných informací, dodal. Zasaženy nebyly ani systémy kritické infrastruktury, tedy ani systémy policistů nebo hasičů. Ministr nevyloučil zapojení cizího státu.
12:00AktualizovánoPrávě teď

Soudce, jenž měl vynést rozsudek v kauze Čapí hnízdo, navrhla policie obžalovat

Policisté ukončili vyšetřování bývalého soudce pražského městského soudu Kamila Kydalky. Neoprávněně si měl z počítače stáhnout rozhodnutí Vrchního soudu v Praze v kauze Čapí hnízdo z roku 2023 a pak jej předat novinářům. Za to ho teď policisté navrhli obžalovat, řekl ČT vedoucí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 Jan Vychyta. V případě odsouzení soudci hrozí až tři roky vězení. Kydalka přitom případ Čapí hnízdo nesoudil. Loni u městského soudu skončil, odešel do předčasného důchodu.
11:54Aktualizovánopřed 18 mminutami

Soud nepravomocně potrestal posledního z obžalovaných v kauze Stoka II

Městský soud v Brně v korupční kauze Stoka II potrestal posledního z obžalovaných. Podnikateli Lubomíru Smolkovi uložil dvanáct měsíců podmíněně odložených na dva roky, peněžitý trest 350 tisíc korun a zákaz činnosti ve statutárních orgánech na čtyři roky. Soud jej trestal za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci. Podnikatel prohlásil vinu. Rozhodnutí není pravomocné, obhajoba i žalobce si ponechali lhůtu pro možné odvolání. Muži hrozilo až osm let vězení.
před 32 mminutami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
11:00Aktualizovánopřed 51 mminutami

BIS odhalila několik pokusů o sabotáže

Přes peníze a úsilí, které ruské tajné služby věnují snahám o verbování lidí za účelem páchání sabotáží v Evropské unii, vedla tato činnost v Česku jen k méně závažným bezpečnostním incidentům, uvedla ve výroční zprávě za loňský rok Bezpečnostní informační služba (BIS). Fenomén měl tak v Česku podle kontrarozvědky spíše mediální než reálný dopad. Dodala, že odhalila několik pokusů o sabotážní akce.
10:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
10:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Obrana pohrozila odstoupením od miliardové smlouvy na děla Caesar

Existuje riziko, že děla Caesar nesplní klíčové technické požadavky české armády, uvedlo ministerstvo obrany. V krajním případě by mohl úřad od zakázky za 10,3 miliardy korun odstoupit. Resort uzavřel s francouzskou firmou Nexter Systems, nyní KNDS France, smlouvu na 52 houfnic v roce 2021, o rok později přibyl dodatek na dalších deset. Armáda jich tak má dostat 62. Na zálohách dosud Česko uhradilo 7,2 miliardy.
10:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Politologové v Událostech, komentářích rozebírali efektivitu předvolebních koalic

Politické strany a hnutí pracují na kandidátních listinách pro podzimní volby do sněmovny. Mezi velkými i menšími uskupeními se tak vedou debaty o možném spojování do koalic a pořadí jejích zástupců na kandidátkách. U spojování politických sil záleží na konkrétní situaci, uvedla v Událostech, komentářích politoložka Vladimíra Dvořáková. Vyplatit se to podle ní může, pokud strana chce snížit konkurenci a tématy partnerské strany neodradí vlastní voliče. Spolupráce pak může drhnout například na ekonomických či bezpečnostních otázkách, upozornil politolog Miloš Brunclík. Debatu moderovala Barbora Kroužková.
před 2 hhodinami
Načítání...