Lidskost se sobectvím v roce 1996 remizovala, vzestup ČSSD tehdy nikdo nečekal

9 minut
Politolog: Minimální rozdíl mezi ODS a ČSSD průzkumy vůbec neindikovaly
Zdroj: ČT24

Volby v roce 1996 byly po revoluci již třetí svobodné, ale přesto měly několik primátů. Především šlo o první parlamentní volby, které proběhly v samostatné České republice. Poprvé také došlo k jednoznačnému ostrému střetu vládních stran s opozicí. A přestože Zemanova ČSSD tehdy ještě nevyhrála, o porážku v žádném případě nešlo.

„Lidskost proti sobectví“ bylo motto, se kterým šla do voleb v roce 1996 ČSSD, jejímž předsedou byl již tři roky Miloš Zeman. Strany se ujal poté, co ve volbách v roce 1992 získala pouze 6,5 procenta hlasů a získala šestnáct mandátů – o šedesát méně než vítězná koalice ODS a KDS. Že by to měla slavná Zemanova kampaň s autobusem zásadně změnit, však průzkumy před volbami v roce 1996 nenaznačovaly.

ODS vyhrála podruhé za sebou, i když těsně

Nakonec ČSSD získala přes 26 procent hlasů, zatímco ODS (již po fúzi s KDS) necelých 30. Rozdíl v počtu poslanců obou stran činil pouhých sedm. Třetí skončila KSČM, která však tehdy zaznamenala historicky nejhorší výsledek se ziskem deseti procent.

Podle politologa z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Lubomíra Kopečka ovšem nelze hovořit o neúspěchu ODS. „Výsledek ODS v roce 1996 nebyl sám o sobě nijak špatný. Ztratila jen minimálně oproti volbám 1992. V danou chvíli to v postkomunistických podmínkách bylo unikátní – že by nějaká strana dokázala podruhé za sebou vyhrát volby a podruhé s téměř stejným výsledkem,“ poukázal. Další dvě vládní strany navíc dokonce mírně posílily, když KDU-ČSL získala přes osm procent hlasů a ODA šest procent.

Václav Klaus se v roce 1996 stal dosud jediným premiérem ČR, kterému se podařilo znovu vyhrát volby
Zdroj: Michal Doležal/ČTK

Zásadní však bylo, že se ČSSD podařilo získat hlasy, které byly v předchozích volbách rozprostřené mezi větší množství malých stran. „Zmizeli moravisté, zmizel střed a levý střed, který byl ještě úspěšný ve volbách 1992. Prostor vyplnila sociální demokracie,“ podotkl Lubomír Kopeček.

Hlavní faktory: Zemák a možná i stud za levicovou volbu

Že výsledek sociální demokracie neodpovídal tomu, co naznačovaly průzkumy, přičítá politolog dvěma hlavním faktorům. Jedním z nich je možnost, že levice tehdy nebyla tak docela „in“. „Nebyla vnímána jako něco, co je mainstreamový, hlavní proud české politiky. Takže je možné, že spousta voličů v průzkumech nepřiznávala, že hodlají volit sociální demokracii,“ naznačil.

Hlavní ale byla Zemanova kontaktní kampaň. Autobus Zemák se ocitl v centru mediální pozornosti, vše okořenily bonmoty o Becherovce a vzkaz na střeše pro předsedu ODS: „Šťastný let, Václave.“ Zeman navíc šel do voleb s jasnými a na svou dobu nezvykle radikálními prohlášeními, když sliboval, že půjde vládě po krku a napraví škody, které podle něj pravicová vláda napáchala.

Miloš Zeman slaví úspěch ČSSD ve volbách v roce 1996
Zdroj: Tomáš Turek/ČTK

Výsledkem tak podle Lubomíra Kopečka bylo, „že se hlasy nespokojených kanalizovaly převážně k jedné politické straně“. Byť kromě ČSSD sesbíraly část protestních hlasů i komunistická strana a SPR-RSČ, která se však do sněmovny dostala naposled.

Sněmovní pat se přerodil v nestabilní vládu

Vzhledem k tomu, že se do sněmovny kromě dosavadní koalice a sociálních demokratů dostali ještě komunisté a republikáni, skončily volby fakticky patem. Kromě velké koalice, o které tehdy ještě nikdo neuvažoval, nebo podobně nepředstavitelného vládního angažmá komunistů či republikánů, nebylo možné sestavit většinovou vládu. Dosavadní koalice ODS, KDU-ČSL a ODA měla navzdory mírnému posílení menších stran pouze 99 hlasů.

Nakonec prezident Václav Havel prosadil svoji představu menšinové koalice vedené Václavem Klausem podpořené sociální demokracií. „Spojenectví středopravých a pravicových stran muselo vyjednávat se sociální demokracií, aby její vládu pustila v Poslanecké sněmovně. To bylo z hlediska tehdejšího předsedy ODS a premiéra Václava Klause docela pokořující,“ podotkl politolog.

Miloš Zeman, jenž tehdy neváhal zdůrazňovat, že je Česká republika parlamentní demokracií, se stal předsedou Poslanecké sněmovny. Sociálnědemokratická podpora měla tu podobu, že poslanci ČSSD opustili při hlasování o důvěře sál. Uspořádání, které volby z roku 1996 přinesly, přesto nevydrželo dlouho. Koalice se začala hroutit již po roce, strany se rozhádaly kvůli úsporným opatřením. Situace potom gradovala skandálem kolem financování ODS a jejím rozštěpením. Druhá Klausova vláda podala demisi poslední listopadový den roku 1997, tedy necelý rok a půl po volbách.

Klaus, Havel a Zeman
Zdroj: Michal Doležal/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zadrželi muže v kauze výhrůžek školám. Vyvolalo to napětí mezi Českem a Slovenskem

Společný policejní tým Česka, Slovenska a Ukrajiny zadržel v ukrajinském Dnipru jednoho Ukrajince v rámci vyšetřování bombových výhrůžek školám z loňského září. Informovala o tom slovenská policie, podle které razie začala ve středu ráno. Muž útočil v řadě států Evropy a s největší pravděpodobností byl financovaný z Ruska, uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS). Tuto skutečnost však slovenská policie zamlčela, což podle Denníku N zaskočilo české kriminalisty, kteří měli na vyšetřování dominantní podíl.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Stát bude nově reprezentovat jednotná vizuální identita

Vláda ve středu schválila novou vizuální identitou státních organizací. Nový jednotný styl má sloučit dosavadní různorodou škálu log a grafik. Podle podkladů pro jednání kabinetu má umožnit také lépe čelit podvodníkům, kteří se vydávají za představitele některé státní organizace, a přinést rovněž úspory oproti dosavadnímu stavu při obměně grafického stylu. Charakteristickým rysem bude bílá silueta českého lva na červeném pozadí. Cena metodiky a návrhu stylu se podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) vešla do tří milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Jihozápad Česka zasáhly bouřky

Jihozápadní částí Česka začaly ve středu večer procházet bouřky. Okolo 21. hodiny Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) registroval nejsilněji bouřkovou aktivitu v Plzeňském kraji. Pro oblast Karlovarského a Plzeňského kraje a pro část Středočeského a Jihočeského kraje platila od 16:00 do 22:00 výstraha.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 5 hhodinami

Nebourejte most na Výtoni, doporučuje Praze UNESCO

Výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) doporučil Praze nebourat železniční most na Výtoni. Varuje také před další výstavbou výškových budov na Pankráci. Vyplývá to z rozhodnutí, které v Paříži výbor přijal na závěr svého 47. zasedání.
před 7 hhodinami

Babišovy výroky o zrušení muniční iniciativy jsou nebezpečné, řekl Fiala

Výroky předsedy ANO Andreje Babiše o zrušení muniční iniciativy jsou nebezpečné, rušit ji by byla obrovská chyba, řekl premiér Petr Fiala (ODS). Reagoval tak na Babišův rozhovor pro agenturu Reuters, ve kterém řekl, že by vláda pod vedením ANO v případě vítězství v podzimních volbách českou muniční iniciativu zrušila. Podobně na Babiše na síti X reagovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Předškolní vzdělávání jako důležitý pilíř. Obce se chystají na novou povinnost

Dětské skupiny a předškolní vzdělávání obecně nejsou jen o „hlídání“ malých dětí, ale také pilíři, na kterých lze stavět po zbytek života, shodují se odborníci. Česko však stále patří k zemím s nejhorší dostupností dětských zařízení. Situaci mají pomoci zlepšit dotace ministerstva práce a sociálních věcí, které nyní putují obcím na zřízení dětských skupin. Obce totiž od roku 2026 čeká nová povinnost – zajistit péči o tříleté děti, pokud je nepřijme mateřská školka.
před 10 hhodinami

Obrana nakoupí balistické přilby a příslušenství za 1,5 miliardy

Ministerstvo obrany nakoupí 14 600 ochranných balistických přileb s příslušenstvím za 1,54 miliardy korun bez DPH. Smlouvu by měl úřad podepsat do konce října letošního roku, dodání přileb očekává do konce října 2026. O zakázce realizované prostřednictvím agentury NATO Support and Procurement Agency (NSPA) ministerstvo informovalo vládu.
před 10 hhodinami
Načítání...