Nová organizace pomáhá bývalým vojákům, kteří v civilu bojují s dluhy či nezaměstnaností

Část vojáků, kteři nasazovali své životy v zahraničních misích, má po návratu do běžného života problémy sehnat práci, další řeší dluhové problémy nebo nemají kde bydlet. Vojenským veteránům teď pomáhá Centrum pomoci vojákům v tísni, což je nezisková organizace, kterou na podporu svých kolegů založili sami vojáci.

Video Události
video

Centrum pomáhá i Martinu Kohoutovi, který přišel v exekuci o dům

Podle odhadů armády je v Česku asi 19 tisíc válečných veteránů. Bývalých vojáků v záloze je pak zhruba dvakrát tolik. Někteří mají po návratu do civilu problémy sehnat práci: „U armády si zvykne, že má organizovaný život. V civilním životě pak čeká na povel: běž na úřad práce, zařiď si tohle, což ale nefunguje,“ popisuje Milan Bachan z odboru pro válečné veterány na ministerstvu obrany. 

Právě v tom se jim bude snažit pomoct centrum pro vojáky v tísni. Pomůže jim vyřešit třeba problémy s bydlením, s prací nebo s dluhy. „Máme případy, že kluk ze speciálních jednotek bydlí v chatce na zahradě, rodina se mu rozpadla, nemá peníze, zdravotně je na tom špatně,“ dodává předseda správní rady Centra pomoci vojákům v tísni Ladislav Kirschner. 

Prvním klientem se stal Martin Kohout, který sloužil jako spojař u dělostřelců v Jincích. Po návratu z mise v Iráku v roce 2004 ale musel z armády odejít kvůli podezření z úvěrového podvodu. Několik let neměl práci a nedostatek peněz řešil půjčkami, které ovšem nezvládal splácet. Exekutoři mu sebrali všechno včetně domu.

„My mu bezplatně poskytujeme ekonomické konzultanty z bankovní sféry, kteří se mu snaží pomoci ven z dluhu,“ vysvětluje Ladislav Kirschner. 

„Ministerstvo obrany má své vlastní programy péče o válečné veterány, ale samozřejmě vítáme jakoukoli další iniciativu,“ komentoval aktivity Centra mluvčí ministerstva Petr Medek.