Za vykolejení vlaku na Masarykově nádraží hrozí strojvůdci až osmiletý trest

Policisté obvinili strojvedoucího vlaku, který loni vykolejil na pražském Masarykově nádraží. Vlak prorazil bariéru, vjel na nástupiště a zranil tři lidi. Škoda činila 82 milionů korun. Strojvedoucímu hrozí až osm let vězení.

Za nehodu nese podle inspektorů odpovědnost strojvůdce, který nedodržel předepsané postupy a nerespektoval návěstidla. „Mohu potvrdit, že v této věci je obviněn devětapadesátiletý muž z trestného činu obecné ohrožení, za který mu v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na osm let,“ řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Z výpovědi strojvůdce vyplynulo, že nedopatřením vypnul automatickou brzdu, která vlak ve stanici zastavuje, když o páčku zavadil rukávem a systém vypnul. „Celou cestu pak údajně jel v domnění, že systém je zapnutý, a nesledoval proto obrazovku monitoru, která ho však upozorňovala na nečinnost systému,“ uvedl server Novinky.cz.

Drážní inspekce tak podle mluvčího Martina Drápala doporučila Českým drahám bezpečnostní opatření, které by vypnutí takzvaného automatického vedení vlaku signalizovalo nově i akustickým signálem.

Vlak nedobrzdil a vjel na nástupiště

Nehoda na Masarykově nádraží se stala 14. července. Vlak z Českého Brodu při zastavování nedobrzdil, prorazil zarážedlo a vjel do nástupiště. Oprava elektrické jednotky City Elefant by měla České dráhy stát 80 milionů korun. Zranění dvou lidí byla povrchová, čtyřiačtyřicetiletý muž skončil s úrazem nohy v nemocnici.

Kvůli události na Masarykově nádraží, vykolejení vlaku u Horažďovic nebo střetu pendolina s kamionem na železničním přejezdu ve Studénce oznámily loni České dráhy záměr nakoupit trenažéry, na nichž by si strojvedoucí mohli vyzkoušet zvládat krizové situace. Přístroje by je měly přijít na zhruba 40 milionů korun.