Zaorálek věří v poevropštění Číny, kritici mluví o české servilitě

Čína by se mohla díky současné návštěvě prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze stát aspoň z části evropštější zemí. V Událostech, komentářích to prohlásil ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Optimistický pohled kabinetu a prezidenta ale nesdílí kritici čínské návštěvy, podle nichž se Praha k Pekingu zejména přičiněním Miloše Zemana staví příliš poddansky.

Prezidentský podpis česko-čínské dohody o strategické spolupráci a následná desítka memorand mezi jednotlivými resorty je podle šéfa tuzemské diplomacie výsledkem rok a půl trvajícího úsilí, kterým Praha zahajuje nové vztahy s Pekingem; Zaorálek tak nemluví příliš odlišně od hlavního hostitele čínského státníka, prezidenta Zemana, který v souvislosti se vztahy mezi Českem a Říší středu hovořil výslovně o restartu.

„Stojím si za tím, co se dohodlo. Je to férový výsledek. Nikdy bych nesouhlasil s tím, aby se Česká republika před někým pokořovala. To, co jsme dohodli, je děláno v souladu s českými zájmy a tak, abychom respektovali důstojnost a sebevědomí této země,“ prohlásil Zaorálek s odkazem na hojně vyslovované obavy, že Česko opomíjí lidskoprávní aspekt celé spolupráce – Peking je za porušování lidských práv konstantně kritizován už desítky let.

Čínský prezident Si podle Zaorálka na slavnostní recepci v sálech Pražského hradu prý sám prohlásil, že k univerzalitě lidských práv musí všichni na světě směřovat – je ale potřeba brát zřetel na rozdílné vývojové fáze jednotlivých zemí. „Věřím, že Čína od nás něco pochytí a že se v něčem poevropští,“ doplnil ministr, a podporu našel i u komunistů.

„Čína dokázala něco, co nedokázal jiný stát na světě: Za třicet let zvýšit životní úroveň pěti set milionů lidí. Právo na rozvoj je také základní lidské právo,“ konstatoval v Událostech, komentářích šéf KSČM Vojtěch Filip; nastolenou cestu spolupráce označil za oboustranně výhodnou, zejména s ohledem na ekonomickou sílu asijského obra, a také on odmítl, že by byla Praha před Pekingem v pokleku. O nedůstojném a poddanském postoji Česka totiž hovoří kritici čínské návštěvy nejčastěji.

Už jsme měli prezidenta osvoboditele, nyní máme prezidenta uchvatitele, který se zmocnil této země a nás si vzal jako rukojmí. Jako občan této země se cítím unesen, ponížen a znásilněn. Dialog s Čínou nesmí být servilní a nesmí to být kolaborace.
Petr Kolář
někdejší velvyslanec ve Washingtonu a Moskvě

Telička: K Číně se chováme vstřícněji než ke spojencům

Podle Zaorálkova předchůdce v úřadu, Alexandra Vondry (ODS), vláda předvádí naprosto nepřiměřené, nedůstojné chování. Hlavní kontroverze potom vzbuzuje vyjádření prezidenta Zemana v rozhovoru pro čínskou státní televizi, kdy ze špatných vztahů mezi Pekingem a Prahou obvinil bývalou vládu: „Byla velmi podřízená tlaku Spojených států a Evropské unie. Nyní jsme opět nezávislou zemí. Formulujeme svou vlastní zahraniční politiku, která je založena na našich vlastních zájmech - národních zájmech.“

To ovšem popírá tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09): „Je to čistá lež. Nátlak z americké strany ani z Bruselu nikdy nepřišel. Byla to naše vlastní politika, že jsme se stavěli za ochranu lidských práv.“

Kritický je i europoslanec a zahraničněpolitický expert Babišova ANO Pavel Telička. „Prezident Zeman na adresu našich spojenců a organizace, jejíž jsme součástí, mluví hůř než ortodoxní komunista,“ uvedl na svém Twitteru a pro ČT24 dodal: „Ústy hlavy státu se chováme podstatně vstřícněji k Číně než k našim hlavním spojencům a partnerům v Evropské unii a NATO.“

Obdobně potom hovoří i bývalý ambasador v Moskvě a Washingtonu Petr Kolář. „Jako občan této země se cítím unesen, ponížen a znásilněn,“ prohlásil v Interview ČT24. „Parlament by měl vládu interpelovat a chtít vědět, jak je možné, že prezident členské země Evropské unie v Čínské státní televizi říká takové nehoráznosti. Dialog nesmí být servilní a nesmí to být kolaborace.“ 

Čínský prezident přiletěl do Prahy na Velikonoční pondělí, trasu jeho kolony lemovaly česko-čínské vlajky, Miloš Zeman jej pozval na soukromou návštěvu lánského zámku a v úterý se dočkal i velkolepého přivítání na Pražském hradě. Jeho součástí bylo vypálení jednadvaceti dělostřeleckých salv; naposledy byl takto cizí státník v Česku vítán v 50. či 60. letech. Večer následoval ohňostroj na vltavském nábřeží. 

Čínu na České republice zajímají pootevřené dveře do Evropy a v čínském tisku je dost často zmiňovaná jako nejpřátelštější země Evropské unie. Čína nás bere jako zemi, která s ní má velmi nadstandardní vztahy – až to překvapuje samotné Číňany.
Václav Kopecký
sinolog

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 34 mminutami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Startují zápisy do prvních tříd základních škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které potrvají do konce dubna. Konkrétní termín určují ředitelé škol. Přinášíme informace, na co se připravit a co od zápisu očekávat. Část rodičů bude také žádat pro své děti o odklad povinné školní docházky, v září by pak do prvních tříd mohlo nastoupit zhruba 120 tisíc žáků.
před 12 hhodinami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 15 hhodinami

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 15 hhodinami
Načítání...