Prahou hýbou spory o čínské vlajky. Radnice vzdorují, muž je zkusil odřezat

Výzdoba Evropské ulice v Praze čínskými a českými prapory, připravená před návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, vzbudila kritiku části politiků i veřejnosti. Zatímco radnice Prahy 6 a 7 oznámily, že na protest ponechají na dobu návštěvy prezidenta Si tibetské vlajky, přímo na Evropské začal třiatřicetiletý muž čínské prapory odřezávat. Zadržela ho policie.

Dva plastové prapory odstranil před druhou hodinou v noci muž se štaflemi ze stožárů veřejného osvětlení poblíž křižovatky Evropské s Vokovickou. „Nožem poškodil dvě česko-čínské vlajky. Část jedné vlajky byla nalezena u něj ve vozidle,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk.

Krátce poté ho zadržela policie. „Zatím nebyla vyčíslena výše škody na vlajkách. Čekáme na její přesnou výši. Od toho se dále bude případ odvíjet – zda se bude jednat o přestupkové jednání, nebo o trestný čin,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk.

Rozmístění plastových praporů a také billboardů se vzkazem „Vítejte v České republice“ v češtině i čínštině zaplatila Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce. Důrazně se proti takové výzdobě postavil starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). „V případě člověka, který v noci odřízl na Evropské ze sloupu veřejného osvětlení čínskou vlajku, nemohu jinak, než si postesknout: Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá,“ řekl o noční události.

Billboard "Vítejte v České republice"
Zdroj: Libor Sojka/ČTK

Na radnicích zůstanou tibetské vlajky

Radnice městské části, kterou prochází Evropská třída, také oznámila, že po dobu návštěvy čínského prezidenta ponechá na své budově naopak tibetskou vlajku, kterou vyvěsila již 10. března. Podobný úmysl má také Praha 7, jejíž úřad sídlí ve výrazném Rösslerově paláci na nábřeží Kapitána Jaroše.

Reakci Prahy 6 na výzdobu Evropské ale na Twitteru důrazně kritizoval mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček. Starosta Kolář podle něj „dělá ostudu České republice“.

Tři dny v Česku, dohody za miliardy

Čínský prezident Si Ťin-pching by měl pobýt v Česku příští týden od pondělí do středy. Navštíví Prahu a Lány,  sejít se má kromě svého protějšku Miloše Zemana a předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) také s předsedy obou parlamentních komor Milanem Štěchem (ČSSD) a Janem Hamáčkem (ČSSD) a pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO).

V úterý se prezident Si zúčastní večeře, na kterou jsou pozváni například bývalý prezident Václav Klaus nebo pražský arcibiskup Dominik Duka.

Za přítomnosti čínského prezidenta bude uzavřeno několik česko-čínských dohod včetně strategického partnerství. Český prezident v uplynulých týdnech řekl, že očekává čínské investice v hodnotě 45 miliard korun.

obrázek
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 7 mminutami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 57 mminutami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 1 hhodinou

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 2 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 2 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 4 hhodinami
Načítání...