„Začínám přemýšlet, jestli tato koalice může fungovat dál. Od našich koaličních partnerů jsou to neuvěřitelné podrazy,“ prohlásil s tím, že až dosud fungovala koalice standardně. „Teď ale navrhuje různé návrhy zákonů s opozicí proti mně. A my (ministerstvo financí) jsme
nyní za pitomce, i když rok a půl bojujeme proti kvízomatům.“
Sobotka kritiku vicepremiéra odmítl, má za to, že vicepremiér odvádí pozornost od problémů svých ministrů. Podle lidovců je z výroků Babiše vidět, že se blíží krajské a senátní volby.
Spor se Sobotkou: Kdo tady bojuje s kvízomaty?
Kvízomaty hru o peníze kombinují s jednoduchými vědomostními otázkami a ve městech, která omezila hazard, často nahradily běžné výherní přístroje. Státu se jejich počty nedaří snižovat – a nyní představují jeden z aktuálních koaličních střetů.
Předseda vlády poznamenal, že při potírání hazardu by policie a ministerstvo financí měly spolupracovat podobně, jako je tomu v případě daňových úniků, kde se vyplatilo založení společného týmu, takzvané „daňové kobry“.
U Babiše chtěl získat podporu pro „rychlou“ novelu loterijního zákona, která na bujení herních strojů udeřila ještě dřív, než (zřejmě) příští rok vejde v platnost trojice nových zákonů upravujících loterijní hry. Nyní je posuzuje sněmovna.
Babiš ovšem cestu rychlé novely odmítl s tím, že než by prošla legislativním procesem, vejde v platnost zmíněná trojice zákonů – a výhrady vznesl i k návrhu speciálního útvaru. Vymyslel ho prý on. „Jsem rád, že se pan premiér probudil a jde bojovat proti kvízomatům. Já proti nim bojuji už rok a půl,“ prohlásil.

Babiš: Začínám přemýšlet, jestli koalice může fungovat dál
„O kvízomatech jsem mu psal 6. ledna dopis, ve kterém žádám o vytvoření specializované skupiny, jejímž cílem je integrovaný boj proti nelegálnímu provozování loterií a jiných podobných her,“ dodal s tím, že problematika kvízomatů se týká především ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva vnitra. „Takže ať si pan premiér udělá pořádek se svými ministry,“ dodal.
Spor s Bělobrádkem: Kdo může za mýto?
„Oni podepsali nevýhodnou smlouvu. Nechápu, proč jsme to dnes neschválili,“ prohlásil po jednání kabinetu a naznačil, že materiál k mýtu vláda neschválila, protože zároveň neprojednala tendr na leteckou záchrannou službu. „Jakou to má souvislost s vrtulníky, nechápu,“ uvedl doslova.
Schvalování tendru na leteckou záchrannou službu vláda v pondělí neprojednávala, protože nedorazil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který má dovolenou. Kvůli jarním prázdninám chyběli na jednání vlády i další ministři.
„Místo snahy o odvádění pozornosti by se měl Andrej Babiš raději zamyslet nad fungováním ministerstva dopravy pod vedením ANO,“ uvedl v reakci předseda vlády Sobotka. „Materiál, který dnes na vládu předložil ministr (dopravy Dan) Ťok, měl řadu nedostatků, musí být dopracován a vláda se k němu vrátí za týden.“
Obdobně hovořil i místořpedseda lidovců Jan Bartošek: „Pan ministr financí nedělá nic jiného, než že vrtí psem, protože se mu nedaří a ministerstva, která drží hnutí ANO, nemají výsledky. Buď za to může opozice, nebo koalice, nebo úředníci, ale hnutí ANO musí zůstat čisté.“
