Veterináři stahují z obchodů mečouna, obsahuje rtuť - tuna masa už se ale prodala

Státní veterinární správa (SVS) stáhla z trhu 300 kilogramů mraženého mečouna kvůli zvýšenému obsahu rtuti. Více než tuna masa se ale už prodala. Ve vzorcích bylo asi dvojnásobně víc rtuti, než je povolené množství. Podle veterinářů to neznamená pro zdraví akutní nebezpečí.

Mečoun obecný (Xiphias gladius)
Zdroj: EMPICS Autor: PA

O stažení mraženého mečouna informoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. Lidé mohou výrobky značky Sashimi Swordfish Loin vrátit v místě prodeje. Produkty se prodávaly v řetězci Makro v ČR a jeho obdobě Metro na Slovensku a v Maďarsku.

Více než 1300 kilogramů mražené ryby dovezla do Česka firma AG Seafood od belgické společnosti Oceanwide, ryby však původně pocházely z Vietnamu. „Z toho 1013 kilogramů výrobku bylo prodáno konečnému spotřebiteli jako rozmražený produkt s datem spotřeby 7. února 2016,“ řekl Pejchal.

Z obchodních řetězců bylo staženo celkem 127 kilogramů ryby a toto množství bude zlikvidováno u příjemců zásilek. Dalších 180 kilogramů zadrželi v pražském skladu Fjord Bohemia a tato část zásilky bude zlikvidována nebo vrácena do Vietnamu. Výrobky jsou označené jako Sashimi Swordfish Loin s šarží VN/257/III/012, datem spotřeby 3. 4. 2017 a datem spotřeby po rozmražení 7. 2. 2016.

Rtuť patří mezi kumulativní jedy, podle množství nahromaděného v těle může způsobovat zažívací problémy, potíže s ledvinami nebo neurologické změny. „Ve výjimečných případech dochází k trvalému poškození zdraví, popřípadě k úmrtí,“ dodal veterinární mluvčí.

Podle něj byly limity v odebraných vzorcích překročené přibližně dvojnásobně. „Toto množství nepředstavuje akutní nebezpečí, jedná se však o výrobek, který neodpovídá stanoveným požadavkům na zdravotní nezávadnost,“ uzavřel.