Rusko mění velvyslance v Česku, novým bude Alexandr Zmejevskij

Novým velvyslancem Ruska v České republice bude diplomat Alexandr Zmejevskij, který nahradí dosavadního šéfa ambasády Sergeje Kiseljova. Zmejevského do funkce v pátek jmenoval prezident Vladimir Putin, oznámil Kreml na svém webu.  

Osmapadesátiletý Zmejevskij podle webových stránek ruského ministerstva zahraničí nastoupil do služeb sovětské diplomacie v roce 1979. Od roku 1996 působil čtyři roky jako zástupce stálého ruského představitele při newyorském sídle OSN.

V roce 2011 se Zmejevskij stal stálým Putinovým představitelem pro otázky mezinárodní spolupráce v boji s terorismem a nadnárodní organizovanou zločinností.

Jak v prosinci 2015 uvedl časopis Respekt, Alexandr Zmejevskij je považován za Putinova člověka a jeho výběr na post velvyslance v Praze „je v bezpečnostních kruzích interpretován jako signál, že pro Rusko zůstává pražská ambasáda nadále klíčová. Na to již delší dobu ukazuje i její neobvykle silné personální obsazení,“ uvedl Respekt. Připomněl, že zatímco v Praze působí 120 ruských diplomatů, srovnatelně důležitá Čína jich má v Česku 28. Spojené státy pak 70. 

Dosavadní velvyslanec Sergej Kiseljov zastával funkci ruského velvyslance v Praze od podzimu roku 2010. Předtím působil na vysokých postech ruského ministerstva zahraničních věcí, jako člen kolegia ministra a ředitel generálního sekretariátu ministerstva. Byl také velvyslancem na Seychelech a v Singapuru. O jeho vyslání do ČR rozhodl tehdejší ruský prezident Dmitrij Medvěděv.