Ombudsmanka: Zákazy sedět na schodech má posoudit Ústavní soud

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová žádá Ústavní soud, aby zrušil některé části vyhlášek severočeských měst Litvínova a Varnsdorfu. Ty lidem zakazují sedět venku na zídkách či schodech. Uvedl to server iDNES.cz. Podobných vyhlášek v posledních letech stále přibývá, podle ombudsmanky porušují svobodu pohybu a jsou protiústavní.

Ilustrační snímek
Zdroj: ČTK Autor: Václav Pancer

Obecně závazné vyhlášky zakazující sedět na zemi, obrubníku, schodech či zídce se týkají vedle Litvínova a Varnsdorfu i řady dalších, povětšinou severočeských měst. Loni je přijaly například Duchcov a Most, již delší dobu platí v Krupce, Bílině či Rotavě.

Verdikt Ústavního soudu by podle ombudsmanky sloužil jako precedent, který by pak ostatní města měla respektovat a příslušné vyhlášky zrušit. „Domnívám se, že obce nemohou takto silně zasahovat do svobody pohybu. A do této svobody patří i možnost sedět,“ řekla serveru Šabatová.

Přestupkem je i sednout si se zmrzlinou na zábradlí

Cílem vyhlášek je předcházet „narušování veřejného pořádku ve městě, ochrana veřejné zeleně a zvýšení estetické hodnoty vzhledu města“. V praxi to však znamená, že kdokoli, kdo si sedne se zmrzlinou na obrubník či na zábradlí před školou, se dopouští přestupku.

„Takovou regulaci považuji za absurdní. Sezení na čemkoli jiném než na lavičce není činnost sama o sobě škodlivá. Je nepřiměřené bojovat proti vandalismu tím, že se všem lidem zakáže činnost, která k vandalismu vést nemusí. Například maminka hlídající své dítě na písku, u kterého není lavička, bude muset celou dobu stát,“ uvedla ombudsmanka.

Ministerstvo vnitra ve vyhláškách problém nenašlo

Šabatová vyhlášky kritizovala už loni na podzim. S využitím svého práva obrátit se na Ústavní soud ale vyčkávala, protože vyhlášky kontroluje ministerstvo vnitra, které může v případě pochybností samo zasáhnout. Úřad však ve vyhláškách neshledal problém.

Vyhlášky kritizuje rovněž senátor Václav Láska, který připravuje žalobu k Ústavnímu soudu kvůli případu Rotavy v Karlovarském kraji.

Podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla obce tak postupují v případech, kdy selhávají základní pravidla slušného chování. „Potom musí dojít k tomuto krajnímu kroku, kdy se jasně stanoví pravidla, jak se lidé ve veřejném prostoru mají chovat,“ uvedl Lukl.

Litvínov: Vyhláška vzešla z podnětů mnoha obyvatel

Starostka Litvínova Kamila Bláhová (ANO) ale možné zrušení vyhlášky odmítá - neexistuje podle ní jiný způsob, jak zajistit pořádek v některých čtvrtích.

„S názorem paní ombudsmanky se neztotožňujeme, máme právní rozbory ministerstva vnitra, které dokládají zákonnost vyhlášky. Vyhláška vznikla na základě četných podnětů obyvatel města, zejména lokality Janov a domníváme se, že naplňuje cíle, pro které vznikla,“ uvedla Bláhová.

Starostka připomněla, že svoboda jedince končí tam, kde začíná svoboda druhého. „Pokud selhávají pravidla slušného chování, což se u nás stávalo, nemáme bohužel jiný nástroj než zavést obecně závaznou vyhlášku,“ řekla Bláhová.