Nejteplejší den v roce, zatím ne v historii. Pozor by si měly dát děti a staří lidé

Praha - Nejteplejší den roku prožívá Česko. Na většině stanic padly denní rekordy, nejvyšší teplotu roku 39,3 stupně Celsia zaznamenali meteorologové v Husinci-Řeži u Prahy a na čtyřech dalších místech bylo více než 38 stupňů. Historicky nejvyšší teplota 40,4 stupně Celsia ale zatím zůstává nepokořena. V Česku platí výstraha na extrémní teploty, která se týká i soboty. Hrozí ale také bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav.
Pražané se v horku chladí ve fontáně
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Nejteplejšími místy v Česku jsou Husinec-Řež, Česká Lípa, Poděbrady a Stará Boleslav. Zdejší stanice naměřily více než 38 stupňů Celsia, v Řeži dokonce bylo po třetí hodině odpoledne více než 39 stupňů. Hodnota 39,3 stupně byla o desetinu vyšší než dosavadní letošní maximum, které rovněž zaznamenali v Řeži 22. července. I na dalších místech bylo tepleji než kdy dříve 7. srpna „Na velké většině stanic padly teplotní rekordy pro 7. srpen, včetně stanic s nejdelší historií pozorování,“ uvedli meteorologové.

Pít ano, ale ne alkohol

Lidé by měli kvůli horku omezit pohyb a tělesnou zátěž venku a pobyt na přímém slunci. „Máme udržovat pitný režim a vyhýbat se alkoholu – tedy ne jít na zahrádku na pivo,“ doporučila přednostka pracoviště preventivní kardiologie IKEMu Věra Adámková. Vhodnými nápoji jsou voda, slabý čaj, jemně perlivé vody a ředěné džusy, naopak vyvarovat by se lidé měli silně perlivých a sladkých nápojů. Celkem by měl dospělý vypít tři litry tekutin, dítě alespoň dva litry.

„Horko je špatné hlavně pro malé děti, protože jejich tělíčko se přehřívá, pro staré lidi, kteří mají snížený pocit žízně, a pro lidi, kteří berou různé léky,“ dodala kardioložka. Jako obranu proti vysokým teplotám doporučuje také bavlněné vzdušné oděvy světlých barev a pokrývku hlavy. „Doporučuje se také ochlazení hlavy vodou,“ doplnila Adámková.

Šimpanzi v zoo ve Dvoře Králové dostali na osvěžení zmraženou ovocnou směs
Zdroj: ČTK
Autor: David Taneček

Největší teplo tentokrát v Čechách

Tři roky starý teplotní rekord je sice v ohrožení, patrně ale i večer bude platit, že historickým maximem v Česku bylo 40,4 stupně Celsia. „Předpokládáme, že teplotní rekord nepadne, teploty mu ale budou velmi blízko,“ domnívá se klimatolog František Šopko.

Výstraha před extrémně vysokými teplotami platí od dnešních 13:00 do sobotních 20:00 pro Prahu a Středočeský, Plzeňský, Pardubický a Královéhradecký kraj a od sobotních 13:00 také pro Ústecký kraj. V těchto regionech vystoupá podle meteorologů rtuť místy nad 37 stupňů. Pro zbytek republiky platí po stejnou dobu výstraha před velmi vysokými teplotami, které místy překročí 34 stupňů.

„S teplotami do 35 stupňů se středoevropský organismus dokáže vypořádat,“ vysvětlila kardioložka, ale při teplotách nad 35 stupňů by lidé neměli vydávat velké sportovní výkony ani vykonávat třeba manuální práci na zahrádkách. Do jídelníčku při extrémních vedrech nepatří těžká jídla, smetanové omáčky, naopak lékaři doporučují dostatek ovoce a zeleniny

„V neděli i dalších dnech příštího týdne se budou vyskytovat na našem území i nadále velmi vysoké a vysoké teploty vzduchu. V sobotu se mohou v Čechách, zejména na západě, vyskytnout i silnější bouřky,“ doplnili pracovníci ústavu. Již ve čtvrtek se teplota v Česku dostala na 37 stupňů, a to v Dobřichovicích u Prahy, a v příštích týdnech se mohou podle meteorologů teploty vyšplhat na 39 stupňů. Pro celé Česko také stále platí až do odvolání výstraha před zvýšeným rizikem vzniku požárů.

Srpen často přináší ochlazení a také svlažení po horkém červenci. Ne tak letos. Měsíc začal teplotami přesahujícími 30 stupňů a v příštích dvou týdnech bude ještě tepleji. Období má být podle prognózy Českého hydrometeorologického ústavu teplotně nadprůměrné s maximy kolem 39 stupňů.

Česko sužuje horko
Zdroj: ČTK
Autor: Luboš Pavlíček