Pozor na sluníčko: Kvůli ozonové vrstvě opaluje stejně jako na Jadranu

Českou republiku ani v příštích dnech neopustí tropické třicítky. Na Moravě a ve Slezsku může v úterý a ve středu rtuť teploměru atakovat 35 stupňů, mnoho lidí proto vyráží k vodě. Meteorologové ovšem varují, že bude od úterý do čtvrtka výrazně zeslabená ozonová vrstva, slunce u nás bude opalovat stejně jako na Jadranu nebo v Itálii. Lidé by tak měli co nejvíce omezit pobyt na přímém slunci a užívat krémy s vysokým ochranným faktorem.

„Na Zem bude dopadat přibližně o 15% více UV záření, než je tomu běžně,“ uvedl Ladislav Metelka, vedoucí Solární a ozonové observatoře v Hradci Králové, která množství ozonu průběžně monitoruje. Český hydrometeorologický ústav očekává v následujících dnech růst UV-indexu až na hodnotu 8, což už je velmi vysoký stupeň.  

Lidé by se proto měli vyhýbat přímému dopadu slunečních paprsků. „Nejkritičtější doba je mezi jedenáctou a patnáctou hodinou. V tu dobu je nejlepší se přímému slunci úplně vyhýbat nebo se pohybovat spíše ve stínu,“ doplňuje Metelka.

Video Předpověď počasí pro nejbližší dny
video

Předpověď počasí pro nejbližší dny

Kromě toho doporučuje používání slunečních brýlí, pokrývku hlavy a krému s vysokým ochranným filtrem. Venkovního koupání by se měl vyvarovat každý.

Ozonová vrstva chrání Zemi před nadměrným dopadem ultrafialového (UV) záření, které způsobuje kromě mnoha akutních onemocnění (např. zánět spojivek) i rakovinu kůže. V Česku stoupl výskyt zhoubného melanomu za posledních 40 let sedmkrát. Každý rok ho lékaři diagnostikují u více než dvou tisícovek pacientů.