Vzdělávací komiks o uprchlících je podle Zemana stupidní

Za idiotský a nebezpečný označil prezident Miloš Zeman komiks a film, které dávají školákům možnost vcítit se do role uprchlíka. Přirovnal ho k bolševické propagandě. Vzdělávací projekt Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky odsoudil v diskusním pořadu Partie televize Prima. Naopak ocenil, že české ministerstvo školství českým dětem materiály předkládat nechce.

Uprchlíci na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Berkasovo-Bapska
Zdroj: ČTK Autor: Šárka Mrázová

Součástí projektu vytvořeného podle švédského vzoru, pro nějž UNHCR získal autorská práva, je komiksový příběh chlapce Hamída, který se vydává na cestu z Afghánistánu do Švédska. Třináctiminutový film dětem vypráví příběh kurdské dívky Šádí, kterou do Švédska poslala její matka.

Prezident Miloš Zeman

Miloš Zeman

„Je to další idiotský projekt vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, ty komiksy. Myslím si, že je to stejně naivní jako bolševická propaganda, která sice neměla formu komiksu, ale byla v podstatě stejně stupidní.“

Miloš Zeman

 

Komiks podle prezidenta „svým způsobem zjednodušuje situaci“. A pokud by se děti i při setkání s imigranty ve skutečnoti chovaly podle příručky, mohlo by je to i ohrozit. Jako příklad uvádí silvestrovské incidenty z Kolína nad Rýnem, kde někteří uprchlíci sexuálně oběžovali ženy. „V některých případech jako žena nebo dívka v Kolíně nad Rýnem je ta
příručka zavede do slepé uličky,“ obává se Zeman. „Každá pitomá propaganda je nebezpečná,“ varuje.

Českou „jadernou havárii“ ministerstvo zarazilo

Do Česka projekt o migraci pro školáky přinesla organizace META, která se věnuje vzdělávání cizinců. Jeho součástí je také fiktivní příběh, kdy po jaderné havárii musí deset milionů Čechů opustit svou vlast.

Podle organizace META kampaň získala podporu ministerstva školství, ministryně Valachová ale po kritice od některých poslanců při sněmovních interpelacích uvedla, že její úřad se na přípravě těchto materiálů nepodílel, nemá s nimi nic společného a projektu neposkytl záštitu ani finanční podporu. Zeman ministryni v diskusním pořadu ocenil, že tyto projekt nechce distribuovat do škol.

České děti v Norsku by měla ochránit mezinárodní smlouva

Zeman v pořadu řešil také případy dětí odebíraných rodičům norskou sociální službou Barnevernet. Uvedl, že má připravený návrh mezinárodní smlouvy, podle níž by děti s českým občanstvím byly v Norsku vydávány svým rodičům. 

Vůči Norsku a jeho sociální službě jsou podle Zemana kvůli případům odebraných dětí s českým občanstvím nutná „drastičtější opatření“. Vedle mezinárodní smlouvy, kterou chce nejprve projednat s českými orgány, by rád na Norsko apeloval výzvami schválenými ve sněmovně nebo Senátu, které by skandinávskou zemi upozornily, že Česká republika využije všechny právní možnosti, aby chránila své občany. Podle prezidenta může intervenovat také vláda u agentur OSN pro lidská práva, v Evropském parlamentu a Radě Evropy.