Zeman: Hranice Unie by mělo hlídat NATO

Evropská pohraniční stráž v současně navrhované podobě je podle prezidenta Miloše Zemana jen karikaturou pohraniční stráže. Podle Zemana by bylo lepší, kdyby hranice Evropské unie proti možnému přílivu migrantů chránila Severoatlantická aliance. Předpokládá také, že české hranice brzy bude muset hlídat armáda.

Miloš Zeman
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Návrh Evropské komise ke zpřísnění ochrany hranic, který zahrnuje i zapojení minimálně 1500 členů nově zřízené pohraniční stráže, podporuje česká vláda. Zeman si ale představuje jiné řešení. „Jsem pro to, aby podobně jako v Afghánistánu i v jiných zemích existovalo společné velitelství NATO, které by chránilo hranice EU,“ uvedl pro server Parlamentní listy.

Proti současně navrhované podobě hovoří podle něj velikost stráže. „To, co se navrhuje dnes, tedy stráž v síle 1500 mužů, je karikatura pohraniční stráže, která by měla smysl pouze tehdy, kdybychom dospěli k názoru, že armády evropských členských zemí NATO mají pouze 1500 mužů,“ řekl Zeman.

Potřebu pobřežní a pohraniční stráže nedávno zdůraznil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který v úterý také hovořil o vzniku „záložního hraničního systému“ na linii Bulharsko–Makedonie, pokud se nepodaří posílit vnější ochranu schengenského prostoru. Vicepremiér Andrej Babiš naopak podporuje spíš variantu s NATO. 

Zeman také očekává, že se do ochrany českých hranic brzy bude muset zapojit armáda. „A to v okamžiku, kdy se povodňová vlna začne z Rakouska přelévat k nám.“ Odmítá ale konání „referenda o migrantech“. „Migranti by měli být vraceni z našich hranic bez jakéhokoliv referenda, protože podle dublinských dohod migrant má požádat o azyl v první bezpečné zemi, a to Česká republika není,“ prohlásil prezident.

Zeman na Hradě obědval s předsedy obou komor parlamentu

Prezident při obědě s předsedy obou komor českého parlamentu Milanem Štěchem a Janem Hamáčkem (oba ČSSD) hovořil ve smyslu, že považuje za správné záložní variantu připravovat.

Štěch s Hamáčkem prezidenta také informovali o tom, že v případě německých a rakouských opatření, která by vedla k přesměrování uprchlické vlny do Česka, jsou české bezpečnostní síly připraveny migranty na českých hranicích zadržet.