Velvyslancem i po překročení 70 let: Návrh prošel Senátem

Velvyslanci budou moci zůstat ve službě i po překročení 70 let věku, potřebná úprava prošla i Senátem, který se jí vůbec nezabýval. Teď zamíří k podpisu prezidentovi. Novinka už se ale nebude vztahovat na velvyslankyně v Sýrii Evu Filipi a na Slovensku Livii Klausovou. Obě svůj mandát dokončí na základě dohody o provedení práce, kterou dostaly od ledna.

Věkový limit 70 let stanoví současné znění služebního zákona, který naplno funguje od července. Navrhovaná změna spočívá v tom, že diplomaté, kteří dovrší věk 70 let ve funkčním období, budou moci misi dokončit. Změna se ale nestihla schválit do konce loňského roku – proto měly Filipi i Klausová skončit, ministerstvo to nakonec vyřešilo pracovními smlouvami.

„To, že budou pod zákoníkem práce a ne pod zákonem o státní službě, ale neznamená, že by se na ně nevztahovala přísná kritéria,“ dodává ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Věkový limit už dříve kritizoval prezident Miloš Zeman, který také jako jediný mohl velvyslankyně odvolat. Podle hlavy státu jde o ukázku hlouposti české byrokracie.

Prezident to prohlásil v souvislosti s ambasádou v Damašku, kde působí právě Filipi: Česká ambasáda totiž v Sýrii zastupuje i Spojené státy, které svého zástupce ze země před několika lety odvolaly kvůli občanské válce. „Naše ambasáda tam hraje syntetickou a koordinační roli, kterou až dosud vykonávala paní velvyslankyně Filipi. (…) Vykonávala ji skvěle, a jestli i ji semele úřední šiml, aniž bychom věděli, koho za ni poslat, tak to bude jen otázka hlouposti naší byrokracie," kritizoval prezident loni.

Wagnerová chtěla zrušení věkové hranice odstranit

Senát nakonec rozhodl, že se předlohou vůbec nebude zabývat – pro tento postup zvedlo ruku 40 ze 73 přítomných senátorů. „Senátoři využili svého práva – říkám, je to výjimečně, stalo se a respektuji to," konstatoval šéf horní komory Milan Štěch (ČSSD).

Eliška Wagnerová (za SZ) tak nedostala možnost podat pozměňovací návrh, který by zrušení věkové hranice z novely odstranil. Wagnerová tvrdí, že novinka zavede neodůvodněnou nerovnost mezi státními zaměstnanci a vnese do státní služby politické rozhodování. Podle ní se totiž věkový limit zrušil právě na nepřímou objednávku prezidenta Miloše Zemana. 

Také exministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) s výjimkou pro velvyslance nesouhlasí: „Jsou pro to dva důvody – ve státní službě jsou i jiní kvalitní lidé, jejichž zkušenost a znalost je třeba využít. Vůbec nechápu, proč mají mít vedoucí zastupitelských úřadů jinou pozici než jiní zaměstnanci státu. Navíc se může stát, že prezident a vláda najmenují několik velvyslanců ve věku 69 let a nechají je někde deset let sloužit – pro to není vůbec žádný důvod," kritizoval předlohu ve vysílání ČT24.

Kromě věkového limitu upravuje předloha například výběrová řízení a práci diplomatů po jejich návratu ze zahraniční mise. V cizině by mohli být zaměstnáni partneři diplomatů, kteří je na misi doprovázejí – teď služební zákon neumožňuje zaměstnávání rodinných příslušníků kvůli střetu zájmů. Novela má podle ministerstva zahraničí zajistit také pokračování možnosti rotace diplomatů.

Zákon také umožní vyslat zaměstnance ministerstva vnitra a ministerstva obrany do zahraničí bez jejich souhlasu. Poslanci však změnili podmínky, které navrhovala vláda – zkrátili dobu, po kterou mohou být zaměstnanci ministerstev na takových misích, z roku na šest měsíců s tím, že se tak stane pouze jednou za pět let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
13:16Aktualizovánopřed 20 mminutami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 2 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
15:19Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
před 3 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 3 hhodinami

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
11:22Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 6 hhodinami

Proč býváme nemocní před dovolenou? Není to náhoda, říká expert

Po tvrdé práci – zasloužená dovolená. Jenže pak místo pohody přijde nemoc. Tělo využije příležitosti a vypne. Podle odborného asistenta katedry fyziologie z Univerzity Karlovy Petra Telenského za to může kombinace několika faktorů. Lidé často před odjezdem dohánějí resty, jsou ve stresu, nevyspalí a na cestách přicházejí do kontaktu s větším množstvím lidí, uvedl pro ČT. Pokud navíc míří do vzdálenějších oblastí, přidává se i změna denního režimu. Právě tato souhra okolností podle něj vede k tomu, že místo zaslouženého odpočinku skončíme v posteli s horečkou.
před 9 hhodinami
Načítání...