Vláda narýsovala budoucnost armády pro následujících deset let

Sobotkův kabinet v utajeném režimu schválil koncepci české armády do roku 2025. Dokument, který určuje budoucnost vojska, vznikal dva roky a podle dostupných informací počítá s doplněním početních stavů a obměnou techniky.

„Splnili jsme důležitý úkol, který si tato vláda stanovila v programovém prohlášení krátce po svém jmenování v únoru 2014,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). „Tento, pro obranyschopnost naší země klíčový strategický dokument, připravoval tým specialistů z ministerstva obrany a armády ve spolupráci s naší bezpečnostní komunitou necelé dva roky.“

Koncepce počítá s tím, že se změny uskuteční ve dvou krocích. První milník se do roku 2020 zaměří na doplnění počtu profesionálních vojáků i aktivních záloh a na náhradu vojenské techniky, která je na konci své životnosti. Jedná se především o nákup nových vrtulníků nebo mobilních radiolokátorů, cílem ale bude i doplnění munice a dalšího rezervního materiálu.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Posílení armády v době uprchlické krize

Bečvář: Posílit personál i význam záloh

Druhý milník, plánovaný do konce roku 2025, se zaměří na modernizaci a obměnu stávající techniky. „Konkrétně se bude jednat například o náhradu bojových vozidel pěchoty (BVP 2), modernizaci letištní infrastruktury či pontonových mostů,“ uvedl Vladimír Lukovský z tiskového oddělení ministerstva obrany.  

„Jednoznačnou prioritou je nyní postupné naplnění koncepce ve všech oblastech, tedy zejména doplnění personálu a materiálu, modernizace sil a posílení významu aktivní zálohy,“ uvedl náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Předpokládá rovnoměrný rozvoj schopností všech druhů sil tak, aby mohla být vytvořena plně funkční takzvaná úkolová uskupení pro použití v Česku i zahraničí.