Kauza spojená s Františkem Savovem: Za pokus uplatit znalce podmíněný trest

Tříletý podmíněný trest udělil českokrumlovský soud Michalu Benešovi, který podle obžaloby nabídl úplatek soudnímu znalci. Chtěl tím prý ovlivnit zkoumání počítačových souborů, které podle kriminalistů obsahují klíčové důkazy proti trestně stíhanému podnikateli Františku Savovovi. Obžalovaný navíc musí podle soudu zaplatit 585 tisíc korun. Beneš se líčení nezúčastnil, dříve uvedl, že se žádného trestného činu nedopustil. Rozsudek není pravomocný, Benešův obhájce si ponechal lhůtu na rozmyšlení, státní zástupce se možnosti odvolání vzdal.

Soudní znalec Jaroslav Kothánek již dříve uvedl, že lze dešifrovat počítačová data, která by mohla svědčit proti Savovovi. Předsedkyně senátu českokrumlovského soudu Martina Erbová teď řekla, že se během řešení případu nepodařila prokázat přímá vazba obžalovaného na Františka Savova. Přesto však prý nelze pochybovat o tom, že Beneš se snažil soudního znalce podplatit.

Savovův mediální zástupce Jan Hrubeš už v červenci vyloučil, že by se někdo z okruhu lidí kolem podnikatele pokusil znalce podplatit. Savov pobývá v Londýně a v Česku je stíhán kvůli krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti.

„Výpověď obžalovaného má trhliny a místy působí nelogicky,“ uvedla soudkyně v odůvodnění současného rozsudku. „Mám za to, že soud rozhodl velice správně a spravedlivě a dokonce bych řekl, že zpřísnil peněžitý trest, který jsem navrhoval,“ komentoval rozsudek státní zástupce Boris Havel.

Beneš: Na schůzce se znalcem se řešila konsolidace Parkhotelu

Michal Beneš je společníkem ve firmě, která se věnuje službám v oblasti ekonomiky. V roce 2011 si ji najal pražský Parkhotel, který hodlal vylepšit své hospodaření. „Začal jsem tam působit jako krizový manažer a měl jsem konsolidovat podnik. Ten se pak během několika měsíců dostal ze ztráty do zisku,“ uvedl obžalovaný.

Problém podle něj nastal, když Parkhotel přebrali noví vlastníci a přestali Benešově společnosti hradit platby. Dlužná částka se prý vyšplhala až na milion korun. Navíc Parkhotel prohrál soudní spor s firmou, které kdysi na základě Benešova rozhodnutí vypověděl služby.

Beneš se proto se svými společníky rozhodnul, že zkusí oslovit soudního znalce Jaroslava Kothánka, jenž by dokázal správnost jeho postupu při konsolidaci hotelu. Tak se dostal na zmiňovanou schůzku s expertem na kybernetiku.

Kothánek v říjnu potvrdil, že mu Beneš úplatek nabízel

Beneše však prý překvapila výše částky, o níž si znalec za posudek řekl. Proto konkrétní jednání odložili a na schůzce se podle něj po zbytek času bavili o obecných věcech. Schůzka se konala 9. prosince 2014 ve Velešíně na Českokrumlovsku. Státní zástupce ale viděl celou událost jinak a Beneše obžaloval ze zločinu podplácení.

Kothánek v říjnu před soudem nabídnutí úplatku potvrdil. Podle něj k němu došlo mezi řečí a Beneš na něj nevyvíjel nějaký nátlak. Dodal, že schůzka ve Velešíně následovala jen pár dnů poté, co na neveřejném zasedání soudu uvedl, že existuje možnost, jak dešifrovat data s důkazy proti Savovovi.

Savov má být z Londýna vydán do Česka

Podle vyšetřovatelů Savov spolu s dalšími podezřelými vytvářel fiktivní daňová přiznání, aby získal nárok na odpočet daně z přidané hodnoty (DPH). Proti zahájení stíhání podal Savov ústavní stížnost, kterou soud v únoru odmítl.

V dubnu zamítl i Savovovu stížnost proti zajištění 648 milionů korun z podnikatelova účtu. Právě tuto škodu podle názoru vyšetřovatelů podnikatel způsobil.

Savov obvinění odmítá, podle něj jde o snahu zmařit jeho obchodní aktivity. Na začátku července soud v Londýně nepravomocně rozhodl, že má být podnikatel vydán do České republiky.