Nepovedlo se kvalitně naplnit obsah pojmu demokracie, říká Pirát Michálek

Pojem demokracie se nepodařilo naplnit kvalitou, lidé nemají pocit, že politici je dostatečně zastupují. Soudí tak pražský zastupitel za Pirátskou stranu Jakub Michálek. O pražském magistrátu, který díky tučnému rozpočtu přitahuje divné lidi, hovořil pro Fokus Václava Moravce, který tentokrát s podtitulem Budoucnost demokracie mohou diváci sledovat v úterý 8. prosince na ČT24 od 20:00 hodin.

Když jsme se bavili o těch celospolečenských průzkumech, které máme ze Sociologického ústavu – nějaký větší stesk po komunistickém režimu, který je patrný za posledních 10 let – nějaká větší potřeba vlády pevné ruky ve společnosti a tak dále, leze z toho dojem, jako kdyby si 26 let od sametové revoluce lidé demokracie vážili méně nebo že se zvětšuje množina lidí, kteří si ji nepřejí. Proč si myslíte, že se tohle ve společnosti odehrává?

„Já si myslím, že za tu dobu se úplně nepodařilo vybudovat dobrý obsah pojmu demokracie. Že věci, které mají lidé spojené se současným politickým zřízením, úplně není možné označit za ideální nebo optimální demokracii. Deficity jsou natolik velké a lidé si to s tím nechtějí asociovat. Demokracie má být jakýsi pozitivní termín, ale když se pod to dají všechny ty negativní jevy, které fungují v české politice, tak si myslím, že to není něco, na co bychom úplně měli být hrdí. A to může být důvod, proč se lidé odcizují současnému systému. Mají pocit, že současný politický systém je z velké míry vůbec nezastupuje, a volí třeba i profesní politické strany.“

Je chyba v tom, že máme špatné politiky, anebo máme voliče a veřejné mínění, které nedokáže vytvořit takový tlak, aby špatní politici v politice nebyli?

„Já si myslím, že politika je jen jedna součást společnosti. Že jde o problém celé společnosti a že se tam promítají různé společenské problémy. A že se jedná vlastně o takový začarovaný kruh, protože pokud jsou lidé odcizeni od politiky, tak nemají žádnou motivaci se snažit o to, aby se politika nějak zlepšovala. Třeba se do ní sami zapojovat, aktivně na ní participovat, prosazovat nějaká lokální témata, věci, které je zajímají. A nechávají to pak všechno na politicích, nekecají jim do toho a pak jsou také zákonitě zklamáni, co z toho vyjde.“

  • politik, člen České pirátské strany a zastupitel Hlavního města Prahy
  • vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, dál studuje teoretickou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě

  • má vlastní weblog, kde se vyjadřuje k politickým tématům
  • spoluautor návrhu na zrušení článku 2 Klausovy amnestie, který podala skupina 30 senátorů
  • kvůli neoprávněnému odpírání informací o přípravě amnestie podal žalobu na prezidenta Václava Klause

Vy jste ročník 1989. Říkal jste, že jste do politiky, do Pirátské strany, vstoupil v roce 2009. To znamená, že vám bylo 20. Jaká byla primární motivace? Co vlastně rozhodne, donutí, přiměje dvacetiletého člověka říct si, jdu do politické strany?

„Musím říct, že mě politika vždycky lákala, politická témata, angažovanost nebo vlastní aktivita v občanském životě. Ale nikdy jsem si nedokázal představit, že bych vstoupil do nějaké politické strany – jako je ČSSD nebo ODS. Tehdy to vlastně byly jen tyto dvě velké politické strany, které dominovaly v politickém ringu, a když vznikla Pirátská strana, byla to pro mě jasná volba. Protože se mi líbilo, že dokázali oponovat demagogii nahrávacího průmyslu a že dokázali přijít s nějakým rozumným náhledem, který nebyl zatížen různými lobbistickými skupinami. No a pak se na to postupně nabalovala i další témata – nejen autorský zákon, ale i třeba transparentní veřejná správa. A podařilo se nám to aplikovat i na města a obce, uspěli jsme v komunálních volbách, takže jsme dotvořili program a dneska má nějakých 30 různých programových bloků.“

A ta primární motivace byla prostě něco s něčím začít dělat? Mluvit o věcech, které vám vadí nebo které chcete zlepšit?

„Asi primární motivace skutečně tkvěla ve snaze podpořit hlavní téma Pirátské strany a pak jsem zjistil, (...) že to vlastně je jediná politická strana, která vznikla zezdola. Že se tam lidé dávají dohromady přes internetová fóra, že tam nejsou žádní bafuňáři, není to žádné politikaření a jsem tam velice spokojen. Nedovedu si představit, že bych přešel do jiné politické strany.“

Je to ten rozdíl mezi Piráty a hnutím ANO, že vy jste vznikli zezdola, jak říkáte, kdežto třeba právě ANO je manažerský nebo firemní projekt? Je tohle to hlavní?

„Rozdílů je víc, třeba nějakých 50 milionů korun, které zainvestoval pan Babiš do své skupiny nebo společnosti, kterou vytvořil. A my jsme, řekl bych, i dobrá parta a o problémech umíme diskutovat, umíme se o nich bavit a pak to dobře funguje i v zastupitelstvech, protože máme dostatečné zkušenosti na to, abychom se o těch věcech bavili racionálně a nebyli jenom jakousi organizační jednotkou nějaké firmy.“

Jak dobře to funguje v pražském zastupitelstvu, protože v roce 2009 vstupujete do politiky, po pěti letech jste tady vedl pražskou kandidátku – uspěli jste, jste v zastupitelstvu. Kdybyste se měl za tím rokem v pražském zastupitelstvu ohlédnout, tak je to vystřízlivění, nebo něco příjemného? Jaký je primární dojem, který vás napadne?

„Já jsem celkem pozitivní člověk, takže to vnímám velice pozitivně. Podařilo se nám utvořit v Pirátské straně v zastupitelstvu velice dobře fungující tým, který je výkonný. Řekl bych, že jsme nejaktivnější opoziční strana. Nabízíme reálné alternativy k tomu, co připravuje koalice. Dáváme i vlastní návrhy, podařilo se nám schválit třeba zveřejňování smluv ještě předtím, než prošel registr smluv, a podobně. Takže mám velmi dobrý pocit z toho, že jsem obklopen lidmi, kterým věřím a kteří pracují, řekl bych, velice oddaně tomu, co jsme voličům slibovali. A jsou i někteří kolegové v zastupitelstvu, kteří jsou vstřícní, diskutují s námi, dá se s nimi pracovat, ale obecná nálada v zastupitelstvu je celkem nepřátelská. Je to takové nepřátelské prostředí, kde se hodně politikaří, a je vlastně divné to popisovat, protože to, že se hodně politikaří, říkají často lidé, kteří sami politikaří nejvíc.“

Řekněte mi úplně na závěr – je podle té vaší roční zkušenosti pražská politika opravdu tak špinavá, jak se sama ona sebe vykreslila za poslední roky, a je to ještě horší, než jste si mysleli? Nebo naopak třeba zjišťujete, že se Praze ubližuje, protože situace na magistrátu zdaleka není tak hrozná, jak ji třeba média popisují nebo jak se o ní mluví?

„Je to hrozné a tady jsme se ani zatím podle mého názoru nedostali do situace, že bychom se věcně bavili o jednotlivých problémech, že bychom o tom diskutovali a snažili se najít nějaké nejlepší řešení. Často není ani jasné, jak vůbec vznikají ty nápady, které se objeví. A myslím si, že to není tak hrozné jako za Pavla Béma, kdy by tady vládla jedna politická strana, ale bude trvat nějaký čas, než se tady politika vyčistí. Protože pražská politika je o hodně penězích a přitahuje hodně divné lidi.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nebourejte most na Výtoni, doporučuje Praze UNESCO

Výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) doporučil Praze nebourat železniční most na Výtoni. Varuje také před další výstavbou výškových budov na Pankráci. Vyplývá to z rozhodnutí, které v Paříži výbor přijal na závěr svého 47. zasedání.
před 34 mminutami

Babišovy výroky o zrušení muniční iniciativy jsou nebezpečné, řekl Fiala

Výroky předsedy ANO Andreje Babiše o zrušení muniční iniciativy jsou nebezpečné, rušit ji by byla obrovská chyba, řekl premiér Petr Fiala (ODS). Reagoval tak na Babišův rozhovor pro agenturu Reuters, ve kterém řekl, že by vláda pod vedením ANO v případě vítězství v podzimních volbách českou muniční iniciativu zrušila. Podobně na Babiše na síti X reagovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
14:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zadrželi muže v kauze výhrůžek školám. Vyvolalo to napětí mezi Českem a Slovenskem

Společný policejní tým Česka, Slovenska a Ukrajiny zadržel v ukrajinském Dnipru jednoho Ukrajince v rámci vyšetřování bombových výhrůžek školám z loňského září. Informovala o tom slovenská policie, podle které razie začala ve středu ráno. Muž útočil v řadě států Evropy a s největší pravděpodobností byl financovaný z Ruska, uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS). Tuto skutečnost však slovenská policie zamlčela, což podle Denníku N zaskočilo české kriminalisty, kteří měli na vyšetřování dominantní podíl.
09:30Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Předškolní vzdělávání jako důležitý pilíř. Obce se chystají na novou povinnost

Dětské skupiny a předškolní vzdělávání obecně nejsou jen o „hlídání“ malých dětí, ale také pilíři, na kterých lze stavět po zbytek života, shodují se odborníci. Česko však stále patří k zemím s nejhorší dostupností dětských zařízení. Situaci mají pomoci zlepšit dotace ministerstva práce a sociálních věcí, které nyní putují obcím na zřízení dětských skupin. Obce totiž od roku 2026 čeká nová povinnost – zajistit péči o tříleté děti, pokud je nepřijme mateřská školka.
před 3 hhodinami

Obrana nakoupí balistické přilby a příslušenství za 1,5 miliardy

Ministerstvo obrany nakoupí 14 600 ochranných balistických přileb s příslušenstvím za 1,54 miliardy korun bez DPH. Smlouvu by měl úřad podepsat do konce října letošního roku, dodání přileb očekává do konce října 2026. O zakázce realizované prostřednictvím agentury NATO Support and Procurement Agency (NSPA) ministerstvo informovalo vládu.
před 4 hhodinami

Novým majitelem hutě Liberty je společnost Martina Peciny

Novým majitelem zkrachovalé hutě Liberty Ostrava se stal podnikatel a bývalý ministr vnitra úřednických vlád Martin Pecina, respektive jeho sdružení firem SPV Nová huť Ostrava a SPV Nová huť Koksovna. Po týdnech jednání to odsouhlasil věřitelský výbor na návrh insolvenčního správce. Pecina jako jediný v konkurzu podal závaznou nabídku na koupi podniku ve výši tří miliard korun. Prodej bude ještě schvalovat insolvenční soud a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na nového majitele by podnik mohl být převeden na podzim.
11:06Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Stát bude nově reprezentovat jednotná vizuální identita

Vláda ve středu schválila novou vizuální identitou státních organizací. Nový jednotný styl má sloučit dosavadní různorodou škálu log a grafik. Podle podkladů pro jednání kabinetu má umožnit také lépe čelit podvodníkům, kteří se vydávají za představitele některé státní organizace, a přinést rovněž úspory oproti dosavadnímu stavu při obměně grafického stylu. Charakteristickým rysem bude bílá silueta českého lva na červeném pozadí. Cena metodiky a návrhu stylu se podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) vešla do tří milionů korun.
14:28Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
před 6 hhodinami
Načítání...