Cenu Michala Velíška získal muž, který zasáhl proti střelci z U. Brodu

Desátou Cenu Michala Velíška získal Jiří Nesázal, který zasáhl proti střelci z Uherského Brodu. Spolu s ním se podařilo z restaurace utéct dvěma dalším mužům. Třiašedesátiletý Zdeněk Kovář při incidentu zastřelil osm lidí a potom i sebe. Porota vybrala tři finalisty z 98 nominovaných, 11 z nich byly děti. O vítězi rozhodli lidé v hlasování na webu.

Finalisté Ceny Michala Velíška - zleva Petr Dřevikovský, Jan Rom a Květoslava Adamcová
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Nesázal cenu osobně nepřevzal, poslal ale vzkaz: „Velice si vážím ocenění a podpory od všech lidí. Já sám se jako hrdina necítím. Celá událost je stále ještě pro mě velmi citlivá a stresující, už jsem nad tím strávil tolik času, že je tato studna vyčerpaná. Nelituji, ale ani neděkuji. Bohu dík a Bohu žel za to.“

Třiašedesátiletý Zdeněk Kovář zastřelil 24. února v uherskobrodské restauraci Družba osm lidí a potom i sebe. Podle odborného posudku jednal pod vlivem psychické nemoci. Policie případ odložila, protože pachatel zemřel.

Nesázal byl mezi hosty restaurace. Ve chvíli, kdy začala střelba, strhnul svého kamaráda a společně s dalším mužem se schovali za stůl. „Viděl jsem, že si přebíjí nebo bere jinou zbraň, tak jsem uchopil židli a rozběhl se proti němu,“ popsal už dříve událost. Střelce trefil židlí do hrudníku a před jeho očima utekl společně s oběma muži do bezpečí.

Jiří Nesázal (na snímku)
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Mezi finalisty byla i řidička trolejbusu Květoslava Adamcová z Ostravy. Do vozu přistoupil opilý muž, který ohrožoval řidičku i cestující. Těm umožnila z trolejbusu vystoupit a sama s násilníkem pokračovala v jízdě. Nakonec se i jí podařilo utéct a muže zadržela policie.

Do finále porota vybrala i Jana Roma a Petra Dřevikovského. Oba muži zachránili posádku havarovaného auta, které začalo hořet. Podařilo se jim z něj zachránit 19letého řidiče a 16letou dívku. Oceněno za záchranu života bylo i jedenáct nominovaných dětí. Nejmladší, čtyřletý Antonín, přivolal pomoc své pětileté kamarádce, která spadla do septiku.

Michal Velíšek zemřel před deseti lety

Cena se uděluje na počest střihače televize Nova Michala Velíška. Zemřel 13. září 2005 poté, co se snažil pomoci neznámé ženě, kterou v parku na pražském Karlově náměstí ohrožoval pistolí recidivista David Lubina. Útočník na Velíška dvakrát vystřelil. Soud ho poslal na 25 let do vězení.

Cena je určena těm, kteří pomohli zachránit život druhého člověka. Nesmí jít ale o profesionály, záchranáře, hasiče, vojáky či lékaře. V roce 2014 dostal cenu in memoriam šestnáctiletý student obchodní akademie ve Žďáru nad Sázavou Petr Vejvoda, kterého v říjnu 2013 smrtelně pobodala psychicky nemocná žena, před kterou bránil spolužačku.