Vláda přijala plán boje proti závislosti na hazardu. Posílí léčbu i prevenci

Vláda schválila akční plán boje proti hazardu, který má pomoci s prevencí a odstraňováním dopadů patologického hraní. Záměr do budoucna počítá jak se zintenzivněním léčby závislých, tak se zpřísněním kontroly hazardu. Gamblingu podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila v Česku propadají desetitisíce lidí.

„Jsme první vládou, která schválila dokument tohoto charakteru,“ uvedl po jednání kabinetu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda si podle něj slibuje, že zvýší informovanost o rizicích, která hazardní hraní přináší, posílí prevenci, zvýší kontakt gamblerů se službami, které by jim měly pomáhat, a také posílí společenskou odpovědnost firem provozujících hazardní hry.

„Neexistuje u nás program prevence a současná realizace opatření není dostatečná,“ soudí protidrogový koordinátor. Zákony týkající se závislostí se prý většinou stočí k tématu výběru daní. Akční plán je podle Vobořila širší a podniká konkrétní kroky.

K oblastem zahrnutým do Akčního plánu patří také kontrola a zajištění vymáhání práva nebo koordinace a financování protidrogové politiky pro oblast hazardního hraní. Vobořil ocenil, že kabinet na boj proti hazardu vymezil 30 milionů korun ze státního rozpočtu, což podle něj sice není dostatečná částka, ale umožňuje uskutečnit alespoň základní opatření. „Je to unikátní krok,“ konstatoval.

Video Studio ČT24
video

Podle Vobořila je aktutální hrozbou on-line hazard

Ročně se chce léčit jen 1000 gamblerů

Informační kampaň, kterou akční plán zmiňuje, by měla mířit nejenom na širokou veřejnost, ale i na závislé. „Jednou z věcí, které by se měli dozvědět, je, že existuje léčba. Máme asi 40 tisíc problémových uživatelů drog, 30 tisíc z nich každoročně přijde do nějakého kontaktu s péčí a léčbou a téměř 50 procent se pokusí o abstinenci a nápravu. U gamblerů se nám do léčby dostane pouze tisícovka lidí," popsal situaci Vobořil.

Česká společnost ročně na boj s následky gamblingu vydá podle studie Psychiatrického centra Praha 14 až 16 miliard korun, dvě až pět miliard by se dalo ušetřit účinnou regulací „tvrdého hazardu“. Autoři studie do propočtů zahrnuli nejen státní náklady na léčbu závislých, ale i výdaje za vymáhání pohledávek, platbu soudů a policejních zákroků, dokonané sebevraždy či sociální zabezpečování lidí, kteří kvůli závislosti přijdou o práci.