Chovanec odmítá kritiku. Uprchlíci podle něj mají teplé oblečení i jídlo

Uprchlíci v českých detenčních zařízeních mají podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) kvalitní zdravotní péči, přístup k teplému oblečení i vhodnou stravu. Podmínky v zařízeních byly vždy humánní. Ministr to uvedl v dopise, v němž reagoval na ostrou kritiku ombudsmanky Anny Šabatové, která minulý týden zařízení navštívila. Ombudsmanka dopis nebude zatím komentovat. V úterý bude o problému jednat s Chovancem.

Detenční zařízení v Bělé pod Bezdězem
Zdroj: ČT24

Podle ombudsmanky například děti žijí v zařízeních v horších podmínkách než čeští vězni. Mimo jiné jim prý schází teplé oblečení nebo obuv. Jsou také vystrašené z přítomnosti policie a bezpečnostní služby. 

Ministr to ale popírá. „Ošacení i obuv odpovídající ročnímu období je zajištěna,“ uvedl v dopise. Oděvy podle něj ministerstvo zajišťuje ve spolupráci s nevládními organizacemi či charitou.

K přítomnosti policistů Chovanec uvedl, že se v mírném režimu běžně nepohybují a jejich počet v zajišťovacích zařízeních by se měl navíc snižovat. Děti podle něj také mají zajištěnou lékařskou péči či vhodnou stravu. 

Ministr ale zároveň zdůraznil, že nelze přistupovat rozdílně k zajištěným uprchlíkům s dětmi či bez dětí: „Samotná přítomnost dítěte nemůže být důvodem, aby cizinec nebyl zajištěn.“ Děti nicméně nemají status zadržených osob.

Reakce ministra vnitra na kritiku podmínek v detenčních zařízeních 170.85 KB

„Přesto přijímáme a i nadále budeme přijímat vhodná opatření, která pro cizince s dětmi vytvoří komfortnější podmínky,“ uvedl dále v dopise. Děti by podle ministra například měly mít k dispozici hernu či hřiště na venkovním prostranství. Posílily se také počty pedagogů a sociálních pracovníků.

Rodiny s dětmi už v buňkách nejsou 

V současné době už podle Chovance také nikdo není umístěn v tělocvičně a rodiny s dětmi nejsou ubytované v buňkách. Do konce listopadu by podle ministerstva mělo skončit ubytování v buňkách i pro muže. Nově by se měli přesunout do objektu D, který se do té doby zrekonstruuje.

Podmínky v zajišťovacích zařízeních kromě ombudsmanky dlouhodobě kritizují i nevládní organizace. Podle agentury Reuters Česko zachází s uprchlíky drsně. Ministerstvo vnitra ale výtky dlouhodobě odmítá a tvrdí, že postupuje podle pravidel a zákonů.

V Česku jsou nyní tři zajišťovací zařízení, v Bělé pod Bezdězem, Vyšních Lhotách a Drahonicích. Objekty pro cizince mají kapacitu 1392 míst, k dnešku tam bylo 521 běženců. Aktuální informace k migraci nabízí speciální webová stránka ministerstva vnitra.

Video Bez komentáře: Detenční zařízení v Bělé pod Bezdězem
video

Bez komentáře: Detenční zařízení v Bělé pod Bezdězem

Bez komentáře: Detenční zařízení v Bělé pod Bezdězem

Dříve zde byly muniční sklady sovětské armády, nyní je uprostřed lesů čtyři kilometry od Bělé pod Bezdězem jedno ze tří detenčních zařízení pro běžence. O tom, jak zde vypadá běžný den, natáčel pořad Otázky Václava Moravce.

Zařízení pro uprchlíky kamerou ČT