Do konce roku vyřídíme 95 procent žádostí o restituce, tvrdí šéfka úřadu

Státní pozemkový úřad (SPÚ) vyřídí do konce letošního roku 95 procent všech žádostí církví o vydání majetku. V Otázkách Václava Moravce to slíbila ředitelka úřadu Svatava Maradová. Zbylých pět procent žádostí jsou podle ní buď případy komplikované, které se musely dlouho posuzovat kvůli oprávněnosti nároku, či takové žádosti, u kterých jde o velký rozsah majetku.

Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu ze srpna letošního roku nestihl SPÚ v zákonné lhůtě vyřídit 42 procent žádostí. Půlroční zákonná lhůta na uzavření dohody o vydání majetku je ale podle NKÚ krátká. Někteří zástupci církevních společností v minulosti uvedli, že stát s vydáváním majetku otálí, respektive zákonem danou lhůtu nedodržuje.

Podle Maradové ale žádná žaloba ze strany církve na úřad kvůli případné nečinnosti podána nebyla. Zda žaloby nebudou podány v příštím roce, nelze podle ní vyloučit, ale úřad se prý bude snažit maximum žádostí do konce roku vyřídit.

Nejvíce nevyřízených žádostí mají v krajích Olomouckém, Středočeském a Jihočeském. „Olomoucký kraj sice administruje 6476 pozemků, ty ale mohou ve výměře znamenat 20 tisíc hektarů. Na rozdíl od Královéhradeckého, který administruje větší množství pozemků, ale s daleko menší výměrou,“ vysvětlila ředitelka regionální rozdíly ve vyřizování žádostí. Nevyloučila ale, že různou rychlost může způsobovat i jiný rytmus práce úředníků. Větší personální změny v jednotlivých krajích podle ní nyní nejsou vhodné.

Pozemkový úřad eviduje podle Maradové asi čtyři desítky žalob proti svým rozhodnutím. „To jsou žaloby, kde se oprávněné osoby domáhají vlastnického práva proti rozhodnutí SPÚ nebo nesouhlasí s tím, jak jsme oddělili pozemky, o kterých jsme rozhodli. Je to jejich legitimní právo,“ řekla. Počet žalob vzhledem k počtu vydávaných rozhodnutí není extrémní, dodala. Úřad zároveň čelí devadesátce sporů, které nesouvisí se zákonem o majetkovém narovnání z roku 2012, podle něhož se nyní vydává majetek, ale s předchozími zákony. V takových případech se jedná o určovací žaloby.

SPÚ kvůli vyřizování restitucí přijal přibližně 130 nových zaměstnanců. Podle Maradové bude ještě i po Novém roce s restitucemi mnoho agendy. Do konce příštího roku by podle ní měl být počet zaměstnanců stabilizovaný, a pokud se stavy budou snižovat, mělo by to být v horizontu tří až pěti let a mělo by jít o přibližně stejný počet lidí, jaký byl přijat.