Jak ušetřit na volání a na internetu

Praha - Český telekomunikační úřad dál bojuje proti tomu, aby operátoři zvedali ceny. Podle něj by měli od zákazníků přijímat i takzvané výpovědi ze smlouvy s podmínkou. To znamená, že kdo by měl platit za služby víc, nebo by se pro něj dohoda změnila k horšímu, mohl by ji ukončit.
Video Operátor by měl přijmout podmíněnou výpověď
video

Operátor by měl přijmout podmíněnou výpověď

Podle advokáta Jana Krabce nemá operátor šanci tvrdit, že podmíněnou výpověď nemůže přijmout. Tento postup má ale svá úskalí. Výpověď se spustí automaticky, a zákazník tak ani nemusí vědět, že už příští týden nebude mít s čím volat. Navíc ne každá změna musí být k horšímu. Mohlo by se například stát, že operátor provede nějakou marginální změnu ve svém ceníku, která se dotyčného zákazníka vůbec netýká, protože příslušnou službu nevyužívá a využívat nechce, a přesto by výpověď začala být účinná.

I bez určování takových podmínek je ale možné se zdražování bránit. Kdykoli operátor plánuje zvednout ceny nebo jinak zhoršit smlouvu, musí o tom dát vědět. Když s tím klient nesouhlasí, může bez postihu odejít.

„Operátoři nesmějí zneužívat to, že podmínky mění, a účastníkovi je naopak dáno jasné právo, ukončit v případě změn podmínek smlouvy bez jakýchkoli sankcí,“ říká Krabec. Navíc podle telekomunikačního úřadu skoro žádný z operátorů už podepsané smlouvy vůbec měnit nesmí. Ti naopak shodně tvrdí, že ano. Spory ale řeší právě telekomunikační úřad – a v takových případech většinou ve prospěch zákazníků.