Je obviněný z korupce a zůstává ředitelem liberecké nemocnice

Liberec - Luděk Nečesaný, obviněný v červnu z korupce, zůstává generálním ředitelem Krajské nemocnice Liberec. Nečesaný oznámil před týdnem představenstvu svůj záměr rezignovat, protože nechtěl, aby jeho kauza nemocnici poškozovala. Dozorčí rada ho však na dnešním mimořádném jednání přesvědčila, aby svou rezignaci stáhl a zůstal v čele nemocnice.

Dozorčí rada se za Nečesaného postavila už v červnu, kdy byl obviněn. „Neobjevily se žádné nové skutečnosti, které by byly důvodem naše stanovisko změnit. Myslím si, že jeho připravovaná rezignace by nemocnici poškodila a destabilizovala,“ uvedl liberecký primátor Tibor Batthyány (ANO).  

„Liberecká nemocnice má navíc rozběhnutou řadu projektů, které je třeba dodělat, jsme v tom nejnapjatějším období, co se týče termínů čerpání dotací z Evropské unie a dalších dotačních programů. Máme problémy s řešením zdravotnictví na Semilsku a je třeba všechny tyhle věci dodělat,“ doplnil turnovský starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Za Nečesaným stojí i zaměstnanci nemocnice.

Krajská nemocnice Liberec
Zdroj: ČTK
Autor: Jiří Částka

Policie obvinila Nečesaného z přijetí úplatku, za což mu hrozí pět až dvanáct let vězení. Spolu s ním obvinili i jeho ženu Šárku kvůli legalizaci výnosů z trestné činnosti. Obvinění souvisí s údajným předražením dvou zakázek na vybavení kardiocentra a traumacentra liberecké nemocnice o 24 milionů korun. Zakázkami z let 2008 až 2009 v celkové hodnotě zhruba 239 milionů korun se policie zabývá na základě trestního oznámení z roku 2012.

Nečesaný už dříve uvedl, že za jeho obviněním je snaha odříznout ho od financí a zabránit mu v boji za osvobození syna Lukáše, který byl odsouzen k 13 letům vězení za vraždu. Právníkům se nedávno podařilo dosáhnout u Nejvyššího soudu zrušení rozsudku a vrácení případu k hradeckému soudu.

Nečesaný podal proti obvinění stížnost, on i jeho žena odmítají, že by se jakékoliv trestné činnosti dopustili. „Je pro mě důležité, že cítím podporu celé dozorčí rady,“ řekl novinářům Nečesaný a připustil, že by svým ukvapeným krokem zřejmě nemocnici spíš destabilizoval, než by jí pomohl. Rozhodl se proto po dohodě s dozorčí radou počkat na další vývoj ve své kauze. „Zároveň jsem dozorčí radu seznámil s principem své obhajoby a také s tím, že moje obžaloba vůbec nehovoří o žádné škodě směrem k nemocnici,“ dodal ředitel.