Bezpečnostní opatření budou v Česku platit dál, rozhodla rada státu

Opatření přijatá v Česku po pátečních útocích ve Francii, Tunisku a Kuvajtu budou platit dál. Rozhodlo tak předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Turisty nadále varuje před rušnými místy. Nemění se ani opatření spojená s migrační krizí. Druhý stupeň kontroly vláda vyhlásí, jen pokud se zdvojnásobí počet zadržených nelegálních migrantů. České úřady zatím denně odhalí v průměru 15 přistěhovalců.

Premiér Bohuslav Sobotka potvrdil, že bezprostřední hrozba teroristického útoku v Česku nehrozí. Současná bezpečnostní situace na letištích či vybraných budovách se snižovat nebudou. Naopak klesne ochrana u poboček americké firmy Air Products, která se stala útokem ve Francii.

"Opatření byla adekvátní situaci i možnostem, které má Česká republika," uvedl odborník na bezpečnostní politiku Marian Brybohatý. "Tato opatření jsou naprosto standardní a přijímají se vždy, když dojde k nějaké podobné situaci," dodal. Jak dlouho budou opatření platit, bude podle jeho slov záležet hlavně na situaci. "Minimálně to odhaduji na několik dní, maximálně týdnů."

Rada jednala také o uprchlické krizi a o případném druhém stupni kontroly nad přibývajícími počty uprchlíků. Druhá fáze v praxi znamená, že by se na hranici s Rakouskem přesunulo víc policejních či armádních sil. To však podle informací zatím nehrozí.