Zeman návrh na Chládkovo odvolání nepřijal. Chce se s ním sejít

Praha - Prezident Miloš Zeman zatím návrh na odvolání ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) nepřijal. Podle premiéra Bohuslava Sobotky se chce prezident s končícím ministrem ještě osobně sejít. Sobotka nicméně doufá, že prezident bude postupovat v souladu s ústavou. Na post ministra školství má premiér více kandidátů, se kterými se prý chce v následujících dnech sejít.

Návrh na Chládkovo odvolání poslal Sobotka na Pražský hrad v pátek. „Já myslím, že pan prezident bude postupovat v souladu s ústavou. V situaci, kdy předseda vlády navrhne odvolání ministra, tak ústava předpokládá, že prezident republiky takovémuto návrhu vyhoví,“ uvedl Sobotka těsně po lánské schůzce s prezidentem Zemanem.

  • Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda vlády: „Já jsem dnes využil té možnosti, kdy jsme se s panem prezidentem viděli, abych mu ten návrh ještě ústně odůvodnil. Takže návrh má pan prezident k dispozici, teď je to na něm, aby o té věci rozhodl.“

Chládek čelí nařčení ze šikany vůči svým podřízeným na ministerstvu. Sobotka v souvislosti s rozhodnutím Chládka z funkce odvolat uvedl, že z jeho pohledu přestal ministr splňovat přísné nároky, které spojuje s výkonem vysoké ústavní funkce člena vlády. Chládek obvinění odmítá a považuje je za útok ze strany ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Marksová: Zaměstnanci by měli sdělit detaily údajné šikany

Vedením ministerstva školství by prozatímně měla být pověřena ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Podle ní je nutné, aby údajné oběti z řad zaměstnanců a zaměstnankyň úřadu objasnily detaily. „Je to jediná cesta, protože jinak se pořád pohybujeme v takovém nejistém vakuu, co je z toho pravda a co není,“ řekla Marksová v dnešních Otázkách Václava Moravce - více čtěte zde.

O novém ministrovi chce mít předseda vlády jasno do konce příštího týdne. Jednat prý bude i se šéfem školských odborů. V ČSSD se jako o možných kandidátech mluví například o poslancích Vlastě Bohdalové a Jiřím Zemánkovi, náměstkovi na ministerstvu školství Petru Hulinském nebo senátorce Evě Sykové.

Objevuje se také jméno bývalé místopředsedkyně Senátu i sociální demokracie Aleny Gajdůškové, která se ve své funkci věnovala otázkám vědy. Někteří uvažují o náměstkyni ministra zdravotnictví Lence Tesce Arnoštové, prorektorovi Univerzity Karlovy Stanislavu Štechovi i dalších kandidátech, včetně těch z regionů.

Video Chládkův odchod se odkládá, prezident chce po ministrovi vysvětlení
video

Chládkův odchod se odkládá, prezident chce po ministrovi vysvětlení

Chládkův odchod se odkládá, prezident chce po ministrovi vysvětlení

Premiér Bohuslav Sobotka k přijetí eura i odvolání Chládka