1 | Nagyová a případ sledování
Obžalovaní:
- (bývalý) šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda
- (bývalá) vedoucí premiérova kabinetu Jana Nečasová (Nagyová)
- Kovandův předchůdce v čele Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník
- zpravodajec Jan Pohůnek
Podle olomouckého vrchního státního zastupitelství Jana Nagyová zneužila svou pravomoc šéfky premiérovy kanceláře, když v roce 2012 zadala vojenské tajné službě údajně z osobních důvodů sledování Nečasovy manželky Radky. Stejně tak měla nechat sledovat dvojici zaměstnanců z Úřadu vlády. Spolu s ní jsou obžalovaní i tři zpravodajci. Nagyové žalobce navrhoval 3,5 roku vězení. Pro Páleníka, Kovandu a Pohůnka chtěl tresty 3,5 roku, tři roky a deset měsíců a tři roky a čtyři měsíce.
Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová dnes rozhodla, že „skutky uvedené v obžalobě nejsou trestným činem“. Žalobce Rostislav Bajger se proti tomuto verdiktu odvolal (podrobnosti zde). Králová přitom o kauze rozhodovala už jednou, tehdy Nečasová odešla s podmínkou.
2 | Nagyová a zprávy z BIS
Obžalovaní:
- (bývalá) vedoucí premiérova kabinetu Jana Nečasová (Nagyová)
- podnikatel a monacký rezident Ivo Rittig
- advokát David Michal
- advokát Tomáš Jindra
Městský soud v Praze letos rovněž obdržel obžalobu Nagyové ohledně údajného vynášení informací z Bezpečnostní informační služby. Utajované zprávy české kontrarozvědky měly podle státních zástupců putovat od Jany Nagyové ze Strakovy akademie směrem k lobbistovi Ivo Rittigovi a jeho spřáteleným právníkům Davidu Michalovi a Tomáši Jindrovi. Obsah dokumentů není znám, ale podle žalobců se vztahovaly k aktivitám obviněných.
Pražský městský soud ale kauzu na začátku tohoto týdne do Olomouce vrátil. Vadí mu, že žalobce Rostislav Bajger vede obžalobu v utajeném režimu. Brání to prý projednání věci a tomu, aby měli obvinění přístup do spisu. Státní zastupitelství se proti postupu soudu ohradilo takzvanou blanketní stížností, a věc přehodnotí pražský vrchní soud.
3 | Nagyová a trio Fuksa-Šnajdr-Tluchoř
Obvinění:
- (bývalá) vedoucí premiérova kabinetu Jana Nečasová (Nagyová)
- (ex)premiér Petr Nečas
- (bývalý) náměstek ministra zemědělství Roman Boček
Exposlanci za ODS Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr čelili obvinění z přijetí úplatku ve formě postů ve státních firmách, které jim měl údajně přislíbit tehdejší premiér Petr Nečas výměnou za to, že se vzdají mandátů, a umožní tak schválení vládního daňového balíčku. Politický deal, jak o úmluvě mluvil Nečas, měla s takzvanými rebely domlouvat právě Nagyová spolu s exnáměstkem ministra zemědělství Romanem Bočkem.
Soud ovšem zahájené stíhání bývalých zákonodárců zastavil s odkazem na poslaneckou imunitu, která se na ně vztahovala, když „deal“ domlouvali. Ministerstvo s nimi navíc letos v březnu dohodlo na odškodnění jak za stíhání, tak za pobyt ve vazbě. Dostanou částky v rozmezí od 500 do 850 tisíc korun. Nagyová, Nečas a Boček nicméně v případu zůstávají obvinění.
4 | Nagyová a kabelky
Obviněná:
- (bývalá) vedoucí premiérova kabinetu Jana Nečasová (Nagyová)
Coby šéfka premiérovy kanceláře dostávala Jana Nagyová dary z luxusních pražských obchodů například od šéfa ČEZu Daniela Beneše nebo advokáta Karla Muzikáře. Drahé kabelky a šperky, které se našly při policejní razii v červnu 2013, chtěli olomoučtí žalobci klasifikovat jako úplatky, pro nedostatek důkazů ale k obvinění z korupce nedošlo. V polovině března tak zahájili stíhání Jany Nečasové „jen“ kvůli krácení daně. Podle obvinění údajně připravila stát u darů za téměř 9,7 milionu korun na dani o 705 925 korun, za což jí hrozí až deset let vězení.