OBRAZEM: Praha na barikádách - tehdy a dnes

Praha - Během Pražského povstání vyrostlo v hlavním městě více než 2000 barikád, nejvíce jich přitom bylo ve vnitřní části Prahy – na Vinohradech 223, v Holešovicích a Bubenči 210, na Žižkově 181, na Novém Městě 169 a ve Vršovicích 103. Podle historiků na barikádách v době Pražského povstání bylo asi 30 tisíc ozbrojených bojovníků. Počet Pražanů, kteří je podporovali, byl ale daleko větší. Podívejte se, jak místa Pražského povstání vypadají po 70 letech.

První barikády zřejmě vyrostly na Bělohorské třídě a na Žižkově na křižovatce dnešních ulic Koněvova a Lukášova, dále pak v okolí kasáren Jana Roháče z Dubé ve Vršovicích a v okolí Štefánikových kasáren na Smíchově. Centrem povstání se ale stalo okolí Českého rozhlasu: na Vinohradské (tehdy Schwerinově) třídě vyrostly před rozhlasem 2 barikády a v blízkém okolí dalších 20.

Praha se díky množství barikád stala pro německé jednotky neprůjezdnou. Barikády mohly vznikat pouze v místech, která nebyla pod přímou kontrolou nacistů. Ti drželi především levý břeh Vltavy, naopak na pravém břehu převládala vojenská síla povstalců. V centru Prahy Němci ovládali pouze prostor mezi hlavním nádražím, budovou Petschkova paláce a stavebním úřadem na Senovážném náměstí. Dále drželi Vítkov, Právnickou fakultu, ruzyňské letiště a k němu přiléhající kasárny.

Umístění barikád určoval spíše instinkt, žádné plány na jejich budování zpočátku neexistovaly. Mnoho barikád přesto dokázalo útokům nepřítele úspěšně vzdorovat. Osvědčila se například gigantická barikáda v Táborské ulici, u restaurace Na Paloučku. Tvrdé boje probíhaly v Praze 4 v okolí dnešního Pražského povstání, na nedaleké Zelené lišce byla škola frekventantů SS, u níž se bojovalo stejně jako u školy SA Na Pražačce na Žižkově. Jak už název napovídá, významná barikáda byla i na mostě Barikádníků, tehdejším mostě Trojském.

Podívejte se, jak místa Pražského povstání vypadají po 70 letech.

Na vlakovém nádraží Hlubočepy zaměstnanci drah vytvořili zátaras z vagonů a vlaků. Měli také připravených několik lokomotiv, které chtěli bez obsluhy vypustit na přijíždějící německá vozidla. Barikády byly i na Karlově náměstí, zvláštní typ barikád se objevil na Smíchově, kde obránci položili na silnici dělostřelecké granáty, připraveni je odpálit při přiblížení německých jednotek.

Na stavbu barikád nosili lidé svůj nábytek

První barikády začali na konci války v Praze stavět překvapivě Němci, a to na obranu města před postupujícími spojeneckými armádami. Nicméně právě tyto původní německé barikády jen o pár dní později použili naopak obránci Prahy proti Němcům. Pražané stavěli první barikády živelně už 5. května dopoledne, systematická práce pak nastala v noci na 6. května.

Podívejte se na Pražské povstání ve fotografiích Archivu hlavního města Prahy

Barikády stavěli Pražané ze všeho, co jim přišlo pod ruce. Kromě dlažebních kostek to byly kusy nábytku, vozy, auta i tramvaje. Na barikádách se objevovaly postele a skříně, radiátory, lavice či žebříky. Na Karlově náměstí byla v jedné z barikád dokonce i králíkárna. Zbraně získávali obránci barikád i z německých skladů. Na většině míst byly součástí opevnění i sklepní průkopy mezi jednotlivými domy, které sloužily k přesunu a dopravě zásob i do míst, kde byly ulice pod palbou německých vojáků. Sklepní průkopy na mnoha místech již existovaly, neboť byly součástí systému protiletecké ochrany. 

Rozhlas radil, jak postavit barikády:

„Barikády postavíme takto: Vozidla bez kol naplníte dlažebním kamenem. Vozy elektrické dráhy naplníte dlažebními kostkami, předtím je však uvolníte a vhodně postavíte. Používejte i nádob na popel, nezapomeňte je však uzavřít. Traverzy spojujte drátem. Na místech, která nelze objet, ustavte střelecká hnízda. Objekty, které nelze obejít, ostřelujte.“

Barikády samy o sobě obrněná vozidla zastavit nemohly. Nebráněné nepředstavovaly pro Němce příliš velkou překážku a tanky je snadno přejely, síla barikád proto spočívala hlavně v jejich obráncích. Zátarasy tvořily jakési umělé zákopy, kde se mohli povstalci skrýt a odkud mohli vést chráněnou střelbu z pušek, kulometů či protipancéřových zbraní. Bráněné barikády tak byly velmi těžkou překážkou i pro dobře vycvičené a vyzbrojené vojáky wehrmachtu a SS.

Němci při snaze o průchod barikádami brali i rukojmí, která musela před německými tanky barikády rozebírat. Podle autora výstavy Stavte barikády! Tomáše Dvořáka i díky tomu pronikli nacisté téměř až ke Staroměstskému náměstí, protože obránci barikád nechtěli střílet do Čechů, v centru je ale už zastihla kapitulace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pavel povýšil Řehku na armádního generála, Koudelku na generálporučíka

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek jmenoval do hodnosti armádního generála, což je nejvyšší hodnost v české armádě, náčelníka generálního štábu Karla Řehku. Na návrh vlády také po roce povýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku z hodnosti generálmajora na generálporučíka. Celkem prezident povýšil dvanáct lidí, dvěma dalším hodnost propůjčil.
11:31Aktualizovánopřed 50 mminutami

Češi zpřísnění hraničních kontrol v Bavorsku pocítí, uvedla policie

Cestující z Česka pocítí při cestě do Bavorska zpřísnění kontrol na německých pozemních hranicích, o kterém ve středu rozhodl nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Agentuře DPA to řekl mluvčí spolkového policejního ředitelství v Mnichově. Premiér Petr Fiala (ODS) už ve středu ujistil, že případné komplikace vyplývající ze zpřísnění kontrol bude česká vláda řešit.
před 1 hhodinou

Pomoc Kyjevu je správná, totéž se očekávalo od spojenců v roce 1938, řekl Pavel

Před Národním památníkem na Vítkově se sešli nejvyšší představitelé státu a armády, aby si připomněli, že před osmdesáti lety skončila druhá světová válka v Evropě. Ceremoniálu se zúčastnil prezident Petr Pavel, předseda Senátu Miloš Vystrčil, premiér Petr Fiala či ministryně obrany Jana Černochová (všichni tři ODS). Výročí konce války si lidé připomínají i na dalších místech v Praze i v celé republice.
09:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Výdaje státu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly

Přímé výdaje státního rozpočtu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly meziročně o 7,1 miliardy na 17,3 miliardy korun. Nejvyšší část z toho tvořila humanitární dávka, která vyšla na osm miliard, uvedla vláda ve státním závěrečném účtu za loňský rok s odvoláním na údaje správců kapitol. Upozornila ale na to, že toto číslo nezahrnuje utajované údaje.
před 3 hhodinami

Chladné počasí vydrží i o víkendu

Chladné počasí s malým množstvím srážek zůstane v Česku i o víkendu, teploty se dostanou jen mírně nad patnáct stupňů Celsia a v noci může mrznout. V sobotu by mohlo na horách sněžit. Počátek příštího týdne velkou změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 5 hhodinami

Dopady změny klimatu jsou stále intenzivnější, adaptace pokulhává

Změny klimatu se mohou projevovat růstem průměrné teploty, častějším suchem, vlnami horka nebo naopak povodněmi či jarními mrazíky. Nižší teploty mohou kvůli dřívějšímu nástupu jara uškodit vegetaci na polích, v sadech či na zahrádkách. Podle zprávy, kterou ve středu projednala vláda, jsou tyto projevy průkaznější než dřív a dopady intenzivnější. Adaptační opatření jsou ale podle analýzy v některých oblastech stále okrajovým tématem a závisí na penězích z evropských fondů.
před 6 hhodinami

Tank číslo 23. Růžový osvoboditel, který nikdy neosvobozoval

V socialistickém Československu symbolizoval Velkého bratra z Východu a Pražanům připomínal nejen osvobození od nacistů, ale i pozdější sovětskou okupaci. Objevoval se ve filmech, na plakátech, v básních, dokonce i ve školních čítankách – a po sametové revoluci získal provokativní růžový nátěr. Tank číslo 23, který před 80 lety neosvobodil Prahu, se stal symbolem komunistické propagandy.
před 6 hhodinami

Novela má podpořit rodinné farmy, ANO protestuje

Usnadnit předávání rodinných farem mezi generacemi či jim ulehčit od složité administrativy. Novela zákona o zemědělství má podle navrhovatelů podpořit hlavně menší sedláky, kteří hospodaří na vlastní půdě už několik pokolení. Navíc by nově zpřesnila podstatu malé rodinné farmy – tedy jak velká je a kdo ji vlastní. Opoziční ANO ale návrh kritizuje jako znevýhodňující větší hospodářství.
před 6 hhodinami
Načítání...