Socha maršála Koněva zřejmě přežije, kontroverzi vyřeší tabulka

Praha - Pro jedny symbolizuje osvobození Prahy, pro druhé komunistickou totalitu. Řeč je o pomníku maršála Koněva v Dejvicích. Před radnicí Prahy 6 stojí rozhodnutí, zda jeho sochu na žádost některých zbourat. Za její zachování už ale vznikla petice. Radnice se proto nejspíš přikloní k doplnění sochy o informační tabulku, která připomene i stinné stránky Koněvova působení. O kontroverzní minulosti sovětského vojevůdce i nejednotných pohledech na jeho pomník natáčel reportér ČT David Vondráček.

„Nevím, proč tam musíme mít oslavnou sochu, když není co slavit. Odstraňoval se Stalin, hned po revoluci se bez problémů odstranil Lenin, tak nevím, proč by se nemělo odstranit tohle,“ myslí si Helen Frankenbergová, aktivistka za odstranění sochy maršála Koněva. Podle ní měl na svědomí řadu negativních událostí. „Rabování, znásilňování atd. během druhé světové války, krvavě potlačil povstání v Maďarsku v roce 1956, pod jeho velením se stavěla Berlínská zeď,“ jmenuje Frankenbergová.

Za zachování sochy vznikla petice

Zaznívají ale i názory, že by se podobné sochy bourat neměly jen proto, že jsou z dob komunismu. „Je to takový neosocrealismus. Je to průměrné, ale já si nemyslím, že by se průměrné věci měly ničit, protože je to svědectví té doby a dejme tomu hlouposti našich předků,“ říká sochař Kurt Gebauer. „S bouráním nesouhlasí tisíce občanů městské části, což vyjádřili v petici proti odstranění pomníku maršála Koněva. Největší tíhu války, největší počet obětí přinesl Sovětský svaz,“ říká zastupitel městské části Praha 6 Ivan Hrůza (KSČM). Že by se socha měla zachovat, je podle místopředsedy Českého svazu bojovníků za svobodu Pavla Vránského většinový názor.

Socha maršála Sovětského svazu Ivana Stěpanoviče Koněva vznikla na jeho počest v roce 1980 a stojí na náměstí Interbrigády na Praze 6. Autorem pomníku je akademický sochař Zdeněk Krybus. Maršál je zpodobněný v nadživotní velikosti, má rozepnutý vojenský plášť, vojenskou čepici a v pravé ruce drží kytici šeříků, kterými Praha 9. května 1945 vítala příslušníky Rudé armády.

Dnes u sochy stojí nápis: „Významný vojevůdce, maršál Sovětského svazu Ivan Stěpanovič Koněv, dvojnásobný hrdina Sovětského svazu a hrdina Československé socialistické republiky, velitel vojsk 1. ukrajinského frontu, která zachránila 9. května 1945 Prahu před zničením.“ V poslední době se socha stala několikrát terčem vandalů. Loni její část například někdo natřel narůžovo. 

Radnice Prahy 6 chce do termínu oslav konce druhé světové války problém kolem Koněvovy sochy rozetnout. Zatím nejpravděpodobnější se jeví varianta přidat k soše vysvětlující tabuli. "Já si nemyslím, že by bylo vhodné maršála odstraňovat, že by spíš bylo lepší tam doplnit edukativní ceduli, kde by bylo napsáno všechno, co maršál kromě toho, že nás osvobodil, způsobil," říká Ondřej Kolář, starosta městské části Praha 6 (TOP 09).

Kdo to byl maršál Koněv a jaká byla jeho doba?

Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (18971973) byl ruský vojevůdce a sovětský maršál. Na konci II. světové války se podílel mimo jiné na osvobození Prahy, části Polska, Slezska nebo Saska. Vedl ale také krvavé potlačení povstání v Maďarsku v roce 1956. „Jeho úloha byla jednoduchá, dostal za úkol potlačit povstání všemi prostředky, a všechny k tomu také využil,“ uvedl historik a politolog Jiří Fidler. V 60. letech pak Koněv působil v Berlíně, kde dohlížel na výstavbu Berlínské zdi.

„Byl velitelem sovětského uskupení, které se podílelo na osvobození Prahy,“ uvedl Jiří Fidler, historik a politolog s tím, že samotného Koněva ale za osvoboditele považovat nelze, protože se osobně na osvobozování Prahy nepodílel. Pod maršála Koněva však spadala i komunistická kontrarozvědka Smerš, která na jaře a v létě 1945 unesla stovky československých občanů ruského původu do sovětských koncentračních táborů. „Každé oddělení vojenské kontrarozvědky mělo dva šéfy, prvního toho vojenského, to znamená nadřízeného velitele frontu, a to byl v tomto případě Koněv, a druhá byla hlavní správa vojenské kontrarozvědky, která byla v Moskvě a kterou přímo úkoloval Stalin,“ dodal Fidler. 

14 minut
Co s Koněvem?
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Část toků v Beskydech hlásí první stupně povodňové aktivity

Na vodních tocích v okolí Beskyd se objevují první stupně povodňové aktivity (SPA), oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Intenzivní srážková činnost v Beskydech a okolí bude pokračovat i během noci. Dá se předpokládat, že SPA mohou dosáhnout i další vodní toky.
před 2 hhodinami

Podle českých politiků jsou cla očekávaným kompromisem

Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy znamená pro obchod zásadní stabilitu a předvídatelnost, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) uvedl, že by díky dohodě české firmy nemusely zásadním způsobem strádat. Dohodu, kterou v neděli uzavřela šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a americký prezident Donald Trump, uvítal také německý kancléř Friedrich Merz.
před 4 hhodinami

Zámek známý z Černých baronů mění majitele. Zaplatí za něj 30 milionů

Zámek Zelená Hora u Nepomuku mění majitele. Obec Klášter v neděli vybrala společnost Klaus Timber, která za nemovitost zaplatí třicet milionů korun. Radnice se dlouhodobě potýkala s nedostatkem peněz na údržbu objektu. Památka vyžaduje rekonstrukci s náklady v řádu stovek milionů.
před 8 hhodinami

Na Jesenicku hasiči evakuovali dva tábory, hladiny tam po deštích klesly

Kvůli vysoké hladině potoka na Jesenicku hasiči v neděli evakuovali dva blízké tábory. Hrozilo jejich odříznutí od příjezdových cest, sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová. Tábory leží na břehu Černého potoka a evakuováno z nich muselo být 238 dětí a dospělých. Hladina toku kvůli vydatnému dešti přes den vystoupala na třetí povodňový stupeň. Odpoledne však hladiny klesly a vpodvečer na Jesenicku už nikde neplatil žádný stupeň povodňové aktivity, vyplývá z webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Prezident Pavel navštívil dalajlamu. Poblahopřál mu k 90. narozeninám

Prezident Petr Pavel v Indii osobně poblahopřál dalajlamovi k devadesátým narozeninám. Navštívil ho v rámci soukromé cesty po skončení programu v Japonsku, sdělil mluvčí prezidenta Filip Platoš. Pavel byl v Japonsku od úterý na pracovní cestě, sešel se mimo jiné s císařem Naruhitem.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

„Příjemný a vtipný chlapík.“ Zemřel herec Jiří Krampol

Ve věku 87 let v sobotu večer odešel herec a bavič Jiří Krampol. Uvedl to web CNN Prima News, který se odkazuje na zdroj z hercova blízkého okolí. Na sklonku života se Krampol opakovaně potýkal se zdravotními problémy. Krampol byl výraznou osobností tuzemského filmu a dabingu, proslavil se například jako dabér francouzského herce Jeana-Paula Belmonda, coby Belmondův hlas přitom vystřídal Jana Třísku. V neděli večer před 22. hodinou si mohli diváci Krampola mimořádně připomenout na ČT1, už ve 20:55 také na ČT art.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Hudba může pomoct řidičům autobusů se soustředit, zjistili v Brně

Poslech hudby při řízení autobusu může zvýšit soustředění, ukazuje nová analýza Centra dopravního výzkumu. Uskutečnila se ve spolupráci s brněnským dopravním podnikem, který přitom loni rádio svým řidičům zakázal. Po nespokojených reakcích později ustoupil. Výzkumníci pozorovali desítky brněnských řidičů. Zjistili, že hudba za volantem pomáhá a může snížit i riziko nehody. Měla by být klidná, protože hlasitá a agresivní naopak provokuje k nebezpečnější jízdě.
před 20 hhodinami

Sláma ve zdech či stůl z hlíny. Do stavebnictví se vrací přírodní materiály

Přírodní materiály, jako jsou sláma, konopí nebo odpadní hlína, stále častěji lákají architekty i stavaře. Například sláma využívaná při stavbě zdí má dobré izolační vlastnosti. Hlína, která vzniká jako vedlejší produkt při hloubení tunelů linky pražského metra D, zase slouží architektonickému studiu k výrobě stolů. Při práci se chová podobně jako beton. Stavění z přírodních materiálů ale zatím není příliš rozšířené a vyžaduje od architektů chuť experimentovat. Odrazující může být i vyšší cena těchto materiálů ve srovnání s těmi běžnými – to by se ale v budoucnu mohlo změnit.
před 20 hhodinami
Načítání...