Zlatuška se udržel ve školském výboru, poslanci ANO ho podpořili

Praha – Poslanec ANO Jiří Zlatuška nakonec zůstane ve funkci předsedy sněmovního školského výboru. Původně výbor Zlatušku na neohlášeném zasedání odvolal, a to na návrh poslaneckého klubu hnutí ANO. Ve večerní tajné volbě poslaneckého klubu hnutí ho ale podpořila většina členů.

Dvě hodiny diskuse a tajná volba, nakonec ale většina členů poslaneckého klubu hnutí ANO podpořila Jiřího Zlatušku (ANO) jako předsedu Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. „Záležitost je v tuto chvilku pro nás uzavřená. Po dvouhodinové debatě došlo k tajnému hlasování, kdy kolegové a kolegyně vyslovili podporu panu Zlatuškovi,“ uvedl předseda klubu Jaroslav Faltýnek. Podle Jiřího Zlatušky „šlo spíš o chybu v komunikaci“.

Odvolávání předsedy na programu nebylo

Zlatušku původní odvolání během dne překvapilo, věc považoval za hodně zvláštní. Dnešní jednání výboru sám svolal, ale jediným bodem měla být výměna místopředsedy za sociální demokracii. V závěru debaty se ale přihlásila členka výboru Ivana Dobešová (ANO). „Přišla tam paní Dobešová s panem poslancem Schwarzem a sdělili, že klub se rozhodl, že mám skončit jako předseda a že předsedkyní má být ona,“ uvedl Zlatuška.

Místopředseda klubu ANO Bronislav Schwarz mezi důvody pro jeho odvolání uvedl, že Zlatuška nekomunikoval s vlastními poslanci ani s ministrem školství Marcelem Chládkem (ČSSD). „Neměli jsme v něm jistotu, že prosazuje náš program,“ řekl Schwarz. Mnohdy měl Zlatuška hlasovat i jinak než ostatní členové klubu hnutí ANO. Například jako jediný poslanec se postavil proti ratifikaci smlouvy se Slovenskem o uznávání dokladů o vzdělání. Zlatuška takovou argumentaci odmítl a podotkl, že sepsal většinu programu ANO pro oblast školství a účastnil se i vyjednávání o koaliční smlouvě v této oblasti.

  • „To, co předvedla paní Dobešová, bylo hodně zvláštní. Je to ambiciózní dáma,“ uvedl Jiří Zlatuška. „Já jsem v tom výboru kvůli školské problematice, ne kvůli komediím,“ dodal.

Zlatuška má přehled, tvrdí středoškolská unie

Zlatušku v čele výboru podpořila Česká středoškolská unie. „Je to jeden z mála poslanců, který má skutečný a kvalifikovaný přehled o vzdělávací politice, a je škoda, že odchází z čela výboru, kde mohl ze své pozice představovat věcnou a konstruktivní protiváhu Marcelu Chládkovi,“ prohlásil Filip Jelínek, předseda unie, která sdružuje přibližně 65 středních škol.

Schwarz už během dne uvedl, že je na frakci ANO, aby navrhla nového nominanta, a že je možné, že Zlatušku znovu potvrdí. Mezi jinými kandidáty měli být Karel Rais, Ivana Berdychová a právě Ivana Dobešová. Výměna předsedy výboru přitom není jednoduchá věc. Podle jednacího řádu výbor může na písemný návrh dvou pětin členů zvolit nového předsedu. Ten se funkce ujme až potom, co ho potvrdí sněmovna. Tím zaniká funkce předsedovi původnímu.

Jiří Zlatuška byl rektorem Masarykovy univerzity v letech 1998 až 2004, následně se znovu stal děkanem Fakulty informatiky, kterou zakládal v roce 1994. Čtyři roky byl i zastupitelem v Brně. Do Poslanecké sněmovny byl zvolen na podzim 2013.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis francouzského eurokomisaře. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
09:23Aktualizovánopřed 9 mminutami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
14:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 1 hhodinou

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 2 hhodinami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 5 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 7 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 9 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 10 hhodinami
Načítání...