Babiš by jako prvního místopředsedu rád viděl Faltýnka

Praha – Šéf hnutí ANO Andrej Babiš by jako druhého muže strany rád viděl současného předsedu jejího poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka. Prohlásil to v nedělníku ČT24 Týden v politice. O obsazení předsednictva hnutí ANO bude rozhodovat jarní volební sněm.
Video Babiš: Kleslová 1. místopředsedkyní? Špatný nápad
video

Babiš: Kleslová 1. místopředsedkyní? Špatný nápad

„Pan Faltýnek je člověk, který mi zásadně pomohl, když jsem vůbec netušil, co je politika a jak ji organizovat,“ konstatoval Babiš v rozhovoru s Vladimírem Keblúškem. „Určitě bych si ho dovedl představit na pozici prvního místopředsedy.“

Právě Faltýnek také už pro post druhého muže strany získal nominaci organizace z Plzeňského a Olomouckého kraje. Středočeský kraj navrhuje místopředsedkyni dolní komory Jaroslavu Jermanovou a Praha by po boku Babiše ráda viděla starostku desáté městské části Radmilu Kleslovou. „Nominace pro paní Kleslovou není vůbec dobrý nápad,“ reaguje nyní sám stranický šéf.

Kleslová je kontroverzní postavou hnutí, a to kvůli údajné spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB) či podpoře od jindy kritizovaných občanských demokratů, kteří jí pomohli do funkce starostky.

Cíl sněmu? Zalepit díry

Volební sněm čeká hnutí ANO na přelomu března a února. Má především zacelit trhlinu, která vznikla v březnu 2013, kdy z čela hnutí odstoupili 4 místopředsedové kvůli údajně autoritativnímu stylu Babišova řízení. „V době, kdy jsem v hnutí působila, o demokracii nemohla být žádná řeč. Základní heslo Babiše bylo: Já platím, já rozhoduji,“ popsala při svém odchodu z vedení ANO Hana Greplová pro server IHNED.cz. Miliardář prý hnutí měnil ve vlastní obchodní projekt.

Z původní pětice tak zůstala pouze Věra Jourová, která ovšem odešla na podzim, protože ji vytěžovala práce eurokomisařky. V předsednictvu dále působí 8 řadových členů hnutí, dva z nich ale nebyli zvoleni sněmem, k čemuž přitom ANO zavazují vlastní stanovy.

Babiš nyní očekává, že se do vedení hnutí dostanou především aktivní straníci – spíše než výrazné mediální tváře ministrů. Nepředpokládá proto ani zvolení šéfa obrany Martina Stropnického. „Byl naše významná tvář před parlamentními volbami, problém ale je, že po parlamentních volbách ti, kteří byli nominovaní na ministry, objektivně neměli čas pro hnutí pracovat, a z toho důvodu se hnutí k tomu staví tak, že ano, máme ministry, ale pracujeme my,“ konstatoval Babiš.