Více než polovinu amnestovaných opět stíhá policie

Praha – Dva roky po novoroční amnestii prezidenta Václava Klause už policie opět stíhá více než polovinu propuštěných vězňů. Vyplývá to ze statistik, které dnes zveřejnilo policejní prezidium. Amnestovaní vězni se podle policie dopouštěli především majetkových trestných činů, do konce loňského roku jich prý spáchali celkem 5 329.

Klausova amnestie propustila celkem 6 471 vězňů. Policie jich znovu obvinila 3 400, tedy přes 52 procent. Statistiky uvádějí, že v letech 2013 a 2014 osvobození vězni spáchali dohromady 9 191 stíhaných skutků. Vedle majetkové kriminality se dopouštěli i kriminality násilné (671 skutků), hospodářské (301) či mravnostní (38).

Za mříže už se podle údajů Vězeňské služby ze sklonku loňského roku vrátila téměř čtvrtina amnestovaných. Ubytovací kapacity ve výkonu trestu jsou nyní naplněny z 95 procent, ve vazbě z 85 procent.

Policisté amnestii považovali za jeden z hlavních důvodů, proč předloni vzrostla kriminalita o sedm procent. „Amnestie se někde musela projevit,“ řekl dnes na tiskové konferenci náměstek policejního prezidenta pro kriminální službu a vyšetřování Zdeněk Laube. Loni už naopak kriminalita klesla o více než 11 procent.

Klaus nečekaně vyhlásil amnestii na Nový rok 2013, tedy krátce předtím, než mu skončil prezidentský mandát. Odůvodnil ji dvacátým výročím samostatnosti České republiky. Podle ministerstva spravedlnosti se dotkla více než 111 000 odsouzených a obviněných, většinou se týkala podmíněných trestů. Nepodmíněné tresty prezident prominul zhruba 20 000 lidem, fakticky ale z věznic vyšlo jen 6 471 z nich, protože řada odsouzených vůbec nestihla k výkonu trestu nastoupit. Zastaveno bylo i trestní stíhání 265 obviněných. Kritizovaná abolice se dotkla některých velkých hospodářských kauz, například Progres Investu či H-Systemu.