Noční sněžení na Olomoucku překvapilo řidiče i silničáře

Olomouc -  Na silnice Olomouckého kraje se vrátila zima. Noční sněžení překvapilo asi všechny řidiče. Silničáři tak museli poslat do terénu většinu techniky ke klasické zimní údržbě. Kvůli namrzajícím vozovkám preventivně prováděli posyp i v nižších polohách.

První sypače vyjeli kolem čtvrté hodiny ranní. V nejvyšších polohách mezitím napadlo pět až sedm centimetrů sněhu. „Oblast zasáhly dešťové a sněhové přeháňky, nejvíce postihly Červenohorské Sedlo a Skřítek. Všechny vozovky první třídy byly kryty chemickým posypem,“ vyjasňuje podmínky své práce Luděk Jánský, dispečer zimní údržby.
 
Zejména v lesních úsecích a na mostech zůstávala namrzlá a uježděná vrstva sněhu. Mohlo za to proměnlivé počasí a lokální sněhové přeháňky. „Je to 20 minut, co jsem projížděl sněhovou vánicí a teplota byla na dvou stupních, teď je tu 6,5°,“ popisuje povětrnostní podmínky Jan Škrabal, provozní náměstek Správy silnic Olomouckého kraje.
 
Na otevřených úsecích zůstaly komunikace po chemickém posypu mokré a sjízdné. Ani hasiči neevidují žádnou nehodu, kterou by způsobila námraza nebo sníh. Následující dny však zůstávají silničáři v pohotovosti. Upozorňují také řidiče, že nejméně do konce týdne mohou teploty klesat pod bod mrazu a občas se může objevit sněžení. Na silnicích by tak měli být velmi opatrní.