Vrchní soud potvrdil matce 11 let za utýrání ročního syna

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci dnes potvrdil jedenáctiletý trest Lucii Žigové z Ostravy za utýrání jejího ročního syna Nikolase. Chlapec zemřel loni v červenci na následky zranění, které mu podle rozsudku způsobila matka. Žena jej velmi silně kopla nebo na mu šlápla do oblasti břicha. Dítě navíc bylo ve špatném stavu a mělo celou řadu dalších zranění z předešlých týdnů.


„Krajský soud správně její jednání posoudil jako týrání svěřené osoby zvlášť surovým způsobem, které následně vyvrcholilo trestným činem ublížení na zdraví s následkem smrti. Správně uložil i jedenáctiletý trest do nejpřísnější věznice,“ uvedl mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.


Podle obžaloby Žigová způsobila synovi závažná vnitřní poranění, kterým dítě ve stejný den podlehlo. Měl natržená střeva a několik zlomených žeber. Lékaři později zjistili, že chlapeček byl týrán v posledních dnech života častěji. Objevili u něj například zlomeninu pravé pažní kosti. Dítě tak bylo vystaveno značným fyzickým útrapám. Kdo mu však tato zranění způsobil, kriminalisté nezjistili.

Žena svou vinu popírala. Hájila se tím, že o ležící dítě mohl zakopnout starší sourozenec. Ve svém odvolání se dožadovala dalšího znaleckého posudku. „Nebylo důvodu dokazování doplňovat. Krajský soud se touto otázkou již ve znaleckých posudcích, které byly provedeny, zabýval. Bylo to vyvráceno a jednoznačně potvrzeno, že toto zranění musela způsobit právě obžalovaná,“ doplnil soudce.

Žena, která se dnes k soudu nedostavila, neuspěla u soudu ani s žádostí o výjimečné snížení trestu pod spodní hranici. I to soudci odmítli s ohledem na to, že jde o dva trestné činy. Hrozilo jí přitom až 15 let. „V její prospěch hrálo jedině to, že nebyla dosud trestána. Jedenáctiletý trest je minimální, který připadá v úvahu,“ dodal soudce Angyalossy.

Nikolas se narodil v době, kdy pár řešil partnerskou krizi a rozešel se. Žigová se proto rozhodla dát dítě do kojeneckého ústavu a souhlasila s případnou adopcí. O tři měsíce později se s druhem usmířila, souhlas s adopcí stáhla a dítě si vzala domů, kde ve společné domácnosti žila s jeho otcem a dcerou z předchozího vztahu.