Sekta Josefa Škrly stojí v pozadí kuřimské kauzy

Praha - V pozadí kuřimské kauzy stojí sekta Josefa Škrly, otce Barbory Škrlové. Ta se vydávala za třináctiletou Annu a Adama. S odvoláním na posudek odborníka o tom informuje dnešní Mladá fronta Dnes.

Vyšetřovatelé nedávno založili do spisu kuřimské kauzy odborný posudek, ze kterého vyplývá motiv proměn Barbory Škrlové. Sekta totiž chtěla prostřednictvím nových bytostí spasit svět a dovést jej k dokonalosti. Proto bylo třeba vytvořit nová těla.

„Podle materiálů, které byly nalezeny v Norsku, se do Barbory Škrlové a muže Č. vlila jakási duchovní síla. Jejich tělesné schránky však pro ni nestačily, tak bylo třeba vytvořit nové bytosti,“ řekl člověk obeznámený s okolnostmi vyšetřování. „Cítili to jako své poslání. Cílem duchovních bytostí bylo vyvést lidstvo z temnoty,“ uvedl podle deníku nejmenovaný zdroj.

Mužem označeným písmenem Č. je podle odborníka na náboženské sekty Zdeňka Vojtíška, který pro policii posudek zpracoval, Barbořin otec Josef Škrla. V sektě, kterou v Brně založil už v osmdesátých letech minulého století, prý Škrla vystupuje pod jménem Čan.

Hledání nových identit však začalo už dávno. Škrla prý sháněl rodné listy mrtvých dětí. Nakonec se ale příslušníci sekty rozhodli pro jiné řešení. Svou identitu měla změnit Barbora Škrlová, která se v rodině Kláry Mauerové vydávala za třináctiletou Annu. K mučení Ondřeje a Jakuba docházelo prý kvůli tomu, že chlapci „brzdili stvoření Aničky“.

Odborníci ve vyšetřovacím spisu uvádí, že Škrlová netrpí žádnou duševní nemocí a podle lékařských zpráv vyšetřovatelům lhala. Podle předběžných policejních závěrů je Klára Mauerová, která týrala své dva syny, viníkem i obětí.