Linka bezpečí mění od května telefonní číslo

Praha - Linka bezpečí mění své telefonní číslo. Důvodem je sjednocení krizových linek v Evropské unii. Od května tak budou děti v nouzi muset vytočit mezinárodní číslo 116 111. Dosavadní číslo 800 155 155 zůstane ale v platnosti ještě rok.

 

Číslo 116 111 sjednotí všechny dětské krizové linky v Evropské unii. Zatím pod tímto číslem fungují linky ve Švédsku, Finsku, Maďarsku a Portugalsku. Evropský systém ale není ideální. Když číslo 116 111 vytočí například české dítě v Portugalsku, dovolá se přímo na portugalskou linku bezpečí bez možnosti přepojení na českou. Ředitel sdružení Linka bezpečí Martin Balcar by do budoucna chtěl v Bruselu prosadit možnost roamingu tak, aby mohly být děti přepojeny zdarma do své rodné země.

Mezinárodní propojování linek bezpečí si dala za úkol Evropská federace pro pohřešované a sexuálně zneužívané děti. Vedle společného čísla 116 111 usiluje také o vznik národních center pro pohřešované děti a výstražného systému.

Už dnes se na českou Linku bezpečí obracejí české děti ze zahraničí, nejčastěji mailem nebo prostřednictvím chatu. Linka bezpečí řeší 300 až 400 hovorů denně. Děti trápí hlavně vztahy v rodině a s vrstevníky, škola, láska, partnerství, šikana a rasové problémy, týrání a zneužívání.