Lokalizace mobilních telefonů má zelenou, opozice se bouří

Praha - Operátoři budou muset shromažďovat údaje o tom kdo, kdy, odkud a kam telefonoval svým mobilním telefonem. Evidovat by měli i údaje o neuskutečněných hovorech, tedy i takzvané prozvonění. Ukládá jim to novela zákona o elektronických komunikacích, kterou dnes schválila sněmovna. Podle kritiků se jedná o velký zásah do osobních svobod. Někteří mluví o „špiclování“ lidí. Stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban hovoří dokonce o policejním státu. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman ale zdůraznil, že novela promítá do českého práva nároky jedné z evropských směrnic. Novelu nyní posoudí Senát.

Vládní novela těsně uspěla až podruhé. V prvním hlasování ji kromě opozice nepodpořili ani zelení. Ve druhém už většina z přítomných poslanců této strany zvedla ruku spolu s ostatními koaličními zákonodárci. Předloha tak sněmovnou prošla i proti vůli ČSSD a KSČM.

„O každém bude mít stát přehled, kde se pohybuje a komu volá. Doteď se to týkalo jen zločinců, teď se to bude týkat všech občanů ČR. Jestli toto není policejní stát, co už potom jiného,“ řekl ČT Urban. Novela podle Římana promítá do českého práva nároky jedné z evropských směrnic. Právě sociální demokraté se přitom podle ministra často odvolávají na požadavky EU.

Vládě tak podle Římana nezbylo nic jiného, než splnit požadavky příslušné evropské směrnice. „Vy jste přivedli Českou republiku do spolku, který v tomto smyslu není žádný holubník. Ta pravidla jsou pevná,“ prohlásil ministr a zdůraznil, že to, co bylo schváleno, není nic absolutně nového. „Už dnes operátoři samozřejmě uchovávají podstatnou část dat. Jde zde spíše o zpřesnění a opozice toho využívá k vytváření dojmu, že tu vzniká nějaký úplně nový institut špiclování. Tomu tak v žádném případě není,“ dodal. 

Urban si ale myslí, že kabinet měl dost času na to, aby dal Bruselu najevo, že v tomto bodě má výhrady. „Je to velký zásah do občanských svobod, do práv každého z nás,“ dodal poslanec. Od platnosti novely bude podle něj pohyb lidí v České republice „výrazně evidován“.

Ve chvíli, kdy Urban v kuloárech hovořil s novináři a kritizoval vládu, šel kolem premiér Mirek Topolánek. „Vzhůru do Evropy, Milane Urbane,“ poznamenal ironicky směrem ke stínovému ministrovi.

Operátoři jsou znepokojeni 

"Snahy bezpečnostních složek zavést povinnost bezplatného
poskytování informací o hovorech našich zákazníků a zároveň tlak na
neustálé a zbytečné zvyšování objemu těchto informací, nás znepokojují," reagoval mluvčí Vodafonu Filip Hrubý. Podle něj se náklady na tyto činnosti již nyní pohybují v řádu jednotek až desítek milionů korun ročně a v souvislosti s novelou se zvýší.

S návrhy na zrušení úhrady nákladů nesouhlasí podle svého mluvčího Martina Žabky ani společnosti O2. Mluvčí T-Mobilu Jitka Pacolová uvedla, že z právní úpravy zmizí vágní označení orgánů, kterým má operátor
data dodávat. „Za jediného příjemce je zde jasně určena policie,“ dodala.