Paroubek: Církevní zákon zvyšuje šanci na vyslovení nedůvěry vládě

Praha - Šanci vyslovit nedůvěru vládě Mirka Topolánka sociální demokraté mají. Podle jejich předsedy Jiřího Paroubka může ke svržení současného kabinetu přispět dnešní projednávání zákona o majetkovém vypořádání státu s církvemi v Poslanecké sněmovně. I když ale vláda svou důvěru uhájí, má pokus i tak smysl, uvedl již dříve Paroubek. Socialisté návrhem dávají najevo, že se jednoznačně distancují od politiky Topolánkova kabinetu. Premiér ovšem jejich jednání považuje za kolorit, který sněmovnu čeká v pravidelných intervalech.

„Jsem mírný optimista, že by to mohlo dopadnout dobře. Uvidíme, jak se ti lidé rozhodnou v poslední chvíli,“ uvedl Paroubek s odkazem na církevní zákon, který kritizují i někteří koaliční politici. Právě na vnitřní rozpory opozice sází při středečním hlasování o vyslovení nedůvěry vládě.

Kdo je s námi a kdo proti nám

K sesazení vlády potřebuje ČSSD získat ve dvousetčlenné sněmovně nejméně 101 hlasů. Podoru svým opozičním kolegům přislíbili komunisté. „V situaci, kdy vláda poprvé dostala na náš návrh výplatu od Ústavního soudu, nelze jinak, než potvrdit, že my jsme této vládě důvěru nedali už při jejím vzniku, při dvou opakovaných pokusech o vyslovení nedůvěry jsme se rovněž proti ní postavili, a tak se postavíme i teď,“ prohlásil předseda poslanců KSČM Kováčik.

Ale i s hlasy komunistů by vládní kritici měli dohromady pouze 97 mandátů. Paroubek odmítl prozradit, zda pro návrh socialistů získal i některé koaliční poslance a zda je o podporu vůbec žádal. Připustil ale, že při hlasování o nedůvěře jedná napříč politickým spektrem.

Ani žádný z neopozičních poslanců, nespokojených s Topolánkovou vládou, nic takového nenaznačil. Bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka stáli v obou předchozích pokusech na straně vlády. Jak by hlasoval třetí nezařazený zákonodárce Evžen Snítilý, je těžké odhadnout, jen jeho hlas by ale ČSSD stejně nepomohl.