M. Albrightová v ČT: Invaze do Iráku je nejhorším dědictvím George Bushe

Praha - Americkou invazi do Iráku označila bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová za nejhorší dědictví George Bushe budoucímu prezidentovi USA, který podle ní bude muset celou situaci řešit: "Je to horší než Vietnam. Ne v tom, kolik Američanů nebo Vietnamců umřelo, ale kvůli tomu, co se děje nejenom v Iráku samotném, ale i ve všech okolních zemích Středního východu," uvedla doslova v Otázkách Václava Moravce.

Diskuze kolem stažení amerických vojsk z Iráku je pro většinu Američanů, ve vztahu k prezidentským volbám, důležitější než domácí politika. „Pravda je, že to dělá velké problémy pro americkou politiku všude ve světě,“ konstatovala Albrightová. Podle ní by se měly Spojené státy k ostatním zemím chovat jako partner a ne jim jenom diktovat. „Lidé se teď dívají na demokracii jako na něco, co Amerika říká, že se musí stát. Ale demokracie se musí vybudovat zevnitř,“ dodala bývalá ministryně USA.

Zatímco americkou invazi do Iráku komentovala Albrightová obšírně, k vybudování radarové základny v Česku se nechtěla příliš vyjadřovat: „Tohle je domácí politika, do které se nechci míchat, ale myslím, že to, co říká prezident Bush, je pravda. Radary nejsou proti Rusům, ale proti Íránu. Celé to ale mohlo být diplomaticky provedeno lépe. Pro opravdu dobré spojence je důležité, aby dělali věci společně.“

Většina Čechů k umístění radaru v Česku není nakloněna. Opoziční sociální demokraté a komunisté požadují referendum o této věci, hlavní vládní strana ODS soudí, že všelidové hlasování by bylo nezodpovědné a chce případnou dohodu s USA ratifikovat v parlamentu.

Albrightová se dnes večer ještě zúčastní slavnostního zahájení Mezinárodní konference Forum 2000, která se koná po záštitou Václava Havla a jejímž hlavním tématem bude svoboda a odpovědnost.