Škrlová a Mauerová zproštěny obžaloby z poškozování cizích práv

Brno - Aktérky kauzy Kuřim Barbora Škrlová a Kateřina Mauerová byly dnes zproštěny obžaloby z poškozování cizích práv. Státní zástupkyně pro obě žádala podmíněné tresty. Ženám však hrozilo vězení až dva roky za to, že se Škrlová vydávala loni v brněnském dětském krizovém centru Klokánek za třináctiletou dívku Aničku. Mauerová se podle obžaloby měla provinit tím, že jí tuto smyšlenou totožnost potvrdila. Soud nicméně dospěl k závěru, že to, co bylo obsaženo v obžalobě, nebylo trestným činem a Mauerová ani Škrlová neměly v plánu Klokánek poškodit.

Brněnský městský soud sice Škrlovou propustil z vazby, ta však ve vazbě i nadále zůstane. Rozhodl tak vzápětí Krajský soud v Brně kvůli podezření z týrání chlapců Ondřeje a Jakuba Mauerových.

Státní zástupkyně se odvolala jak proti propuštění z vazby, tak proti zprošťujícímu rozsudku. Oba advokáti se vzdali práva na odvolání.

Podle městského soudu není pochyb o tom, že se Škrlová vydávala za dítě, nicméně to není trestným činem. Za část negativní publicity si Klokánek může sám, když nepoznal, že Anička není dítě, ale dospělá žena, uvedl soud. Při vstupní prohlídce například nebyla dětská lékařka dostatečně důsledná, neprohlédla Škrlové celé tělo. Pokud by to udělala, zjistila by, že má jizvy po plastice prsou, což je u třináctileté dívky nemožné.  

Obě ženy však před soudem odmítly vypovídat. Mauerová se jen omluvila zařízení Klokánek za případnou škodu. Ze znaleckého posudku, který byl přečten na soudním jednání, je patrné, že Škrlová netrpí žádnou duševní nemocí, pouze poruchou chování. Její osobnost je manipulovatelná, ale zároveň má také sklony manipulovat ostatními.

Obě ženy jsou obviněny především z týrání dětí v Kuřimi 

Škrlová s Mauerovou jsou ještě obviněny z druhého, mnohem závažnějšího skutku spojeného s kuřimskou kauzou. Týká se týrání hochů Ondry a Jakuba skupinou šesti pachatelů, jimž hrozí osm až dvanáct let vězení. Cílem týrání bylo chlapce duševně zlomit, zničit tak citová pouta s rodinou a vytvořit z nich osoby poslušné všech rozkazů. Proces týkající se týrání by měl být zahájen v druhé polovině června.

Škrlová je absolventkou brněnské Janáčkovy akademie múzických umění a bývalou posluchačkou pedagogiky Masarykovy univerzity. Žila s chlapci Ondrou a Jakubem v rodině Kláry Mauerové, a to jako dívka Anička. Když byla Mauerová loni v květnu zatčena kvůli týrání syna Ondry, dostali se hoši s údajnou Aničkou do Klokánku. Z něj Škrlová krátce poté prchla.

Žena se dostala do Dánska a pak do Norska. Tam se záhy začala vydávat za třináctiletého českého chlapce Adama. Podvod odhalila policie a předala Škrlovou české policii. Za to, že vystupovala před norskými úřady jako Adam, nebyla stíhána.