Dráhy jednají o zavedení rychlíku do Budějovic přes Příbram

Praha - České dráhy zřejmě v blízké době zavedou nové rychlíkové spojení z Prahy do Českých Budějovic přes Příbram. Jak na dotaz ČTK řekl zástupce drah Petr Šťáhlavský, podnik nyní jedná s ministerstvem dopravy o rozšíření objednávky rychlíků právě o tento spoj. Cestující by tak získali alternativu k vlakům, které jezdí do Budějovic přes Tábor.

Situace na táborské trati je dlouhodobě neuspokojivá kvůli stavbě IV. železničního koridoru. Dráhy od nového jízdního řádu prodloužily dobu jízdy na téměř tři hodiny, cestující musí navíc počítat s častými zpožděními a výlukami. To vede k úbytku pasažérů, kteří se přesouvají k individuální dopravě nebo využívají rychlejší autobusy.

Situaci by mohlo vylepšit právě nové spojení přes Příbram a Písek, kudy zatím jezdí pouze rychlíky z Berouna do Českých Budějovic. Ty dráhy zavedly s novým jízdním řádem loni v prosinci. Na lince budou jezdit motorové rychlíky, neboť trať není elektrifikována. „V současné době se jedná o možných podmínkách provozu takových vlaků a ještě není definitivně rozhodnuto o jejich zavedení,“ upozornil však Šťáhlavský.

Spojení jižních Čech s hlavním městem je komplikované nejen po železnici ale i po silnici. Rychlostní silnice R4 končí u Příbrami a z plánované dálnice D3 je hotovo pouhých 15 kilometrů. Jde o nejdelší chybějící dálnici v ČR. Dálnice D3 by měla být hotova kolem roku 2020, nový železniční koridor z Prahy přes České Budějovice do Rakouska o čtyři roky dříve.

Dráhy v současné době provozují zhruba 7500 osobních vlaků denně, z toho je několik stovek rychlíků. Rychlíky objednává ministerstvo dopravy, které za ně platí zhruba čtyři miliardy ročně jako úhradu takzvané prokazatelné ztráty. Stejnou částkou přispívají kraje na regionální spoje.