Speciální oblek navozuje dojem fyzického stáři

Praha - Na vlastní kůži si nyní mohou zdravotníci vyzkoušet, jak se cítí starý člověk, jemuž věk ztěžuje hýbání se. Umožňuje to speciální stařecký oblek, který člověka zformuje a omezí jeho pohyb. Zdravotníci tak získají lepší představu, jak s takovým člověkem zacházet.

Školení pořádá výrobce zdravotnické techniky, který využívá obleček i jako pomůcku při vývoji nemocničních lůžek. „Během několika minut zestárnete o desítky let. Nohy ztěžknou, záda se ohnou, v rukou ztrácíte cit, zrak se rozostří, nedoslýcháte, každý krok znamená obrovskou námahu,“ popsala lektorka kurzů Kateřina Šrubařová.

Souprava přitom nevyužívá žádné nejmodernější postupy. Základem jsou omezovače loketních a kolenních kloubů, které brání normálnímu pohybu. Další částí je chránič zad vyztužený hliníkovou konstrukcí, což způsobuje shrbenou polohuSpeciální rukavice omezují hmat a závaží na zápěstích a kotnících navozují snížený výkon svalstva. Brýle zužují vidění a zkreslují obraz, jako by člověk měl oční zákal. Nedoslýchavost a sníženou schopnost slyšet vysoké tóny, což je častá obtíž seniorů, navodí ucpávky v uších.

„Díky speciální soupravě získají zdravotní sestry a pečovatelky přehled o světě starších a částečně nepohyblivých pacientů. Výuka se tím stává daleko zajímavější a dostává ráz moderního vzdělávání budoucnosti,“ shrnula lektorka.

Zástupkyně výrobce Jitka Kocalová dodala, že v oblečku se školí kromě zdravotníků také obchodní partneři a funguje i jako pomocník pro pracovníky vývoje a produktové manažery. Zkušenost se podle ní promítá i do výrobní technologie lůžek, jejich konstrukce více vycházejí vstříc potřebám pacienta.