Kuřim: Sektářství a vina Josefa Škrly nejisté, svědectví jsou pro i proti

Brno - Brněnský krajský soud dnes vyslechl přátele Josefa Škrly, který je považován za duchovního otce Hnutí Grálu, pod jehož patronátem a duchovním vedením se mohlo odehrávat týrání Ondřeje a Jakuba. Přátelé Josefa Škrly Pavel Procházka a herec Viktor Skála se Škrly po dobu výslechu zastávali. Skála navíc obvinil Kateřinu Mauerovou, že jej zneužila.

Škrla je zatím nezvěstný a není jisté, zda se u soudu vůbec objeví. Procházka to prý považuje za normální, neboť Škrla, se kterým dříve i podnikal, často cestuje do zahraničí.

Procházka také popřel, že by v oddílu Mravenci byl někdo nucen řídit se učením Hnutí Grálu. Sám prý také nikdy nebyl členem žádné sekty, ani sekty Josefa Škrly. Přesto ale přiznal, že předčítal z knihy Poselství Grálu a že s lidmi z Mravenců někdy vyjížděli do centra Hnutí Grálu v Rakousku, kde hromadně podstoupili vstupní obřad takzvaného zpečetění.

Skála se Škrly zastal, popřel svědectví Herforta

Brněnský herec Viktor Skála uvedl, že s celou kauzou nemají on ani jeho žena nic společného, pouze se znají s Kateřinou Mauerovou a do zařízení Paprsek vodili své děti. Kateřina podle něj zneužila jejich dceru, aby zajistila novou identitu pro Barboru Škrlovou, která měla vystupovat před soudem jako 13letá dívka Anička.

Josefa Škrly se Skála stejně jako Procházka zastával, je to jeho blízký kamarád a ničeho takového by prý nebyl schopen. Jejich svědectví je však v příkrém rozporu s včerejším tvrzením jiného bývalého člena Škrlova oddílu Mravenci Tomáše Herforta, který naopak tvrdil, že si Škrla manipulacemi vytvořil vlastní kult, z oddílu sektu, a je proto pravděpodobné, že stojí za týráním Ondřeje a Jakuba.

Zítra by měla svědčit manželka jednoho z obžalovaných Lucie Turková. Několikrát měla být Janem Turkem napadena.

Viktor Skála vypovídal u soudu v kauze Kuřim.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24