Předsedkyně maturitní komise přiznala úplatek

Praha - Markéta Šimková oznámkovala propadlíka Bartáka v komisionální zkoušce ze španělštiny trojkou. Další dva učitelé trvali na pětce, Šimková je přehlasovala. Syn vlivného podnikatele se tak na gymnáziu Pod Vyšehradem dostal k maturitě, nyní Šimková přiznala, že šlo o známosti a peníze. Svého rozhodnutí nelituje. V rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ řekla, že za vším, co udělala, si stojí.

Peníze měla Šimková dostat krátce po zkoušce. „Víceméně mi zaplatil čas strávený v komisi,“ přiznala. Obálku s několika stovkami za úplatek nepovažuje. „Peníze v této souvislosti dostalo více lidí. Jediný, kdo nic nedostal, byla učitelka španělštiny, která Martinu Bartákovi působila problémy a nechtěla ho k maturitě pustit.“

Šimková, která v současné době provází po Praze turisty, nelituje, že pomohla Martinovi projít maturitní zkouškou. „On byl v presu. Na pětku jeho znalosti ale nebyly. Test napsal určitě na padesát procent,“ komentovala zkoušku s tím, že jí bylo dítěte líto. Nemohl prý ze sebe vypravit ani slovo. 

Ministerstvo: Šimková se nejspíše stala obětí podvodu

Jaroslav Barták je prezidentem privátní Polikliniky Modřany. Je výrazným členem privátního VIP klubu Lions Praha. O jeho vlivu svědčí to, že Šimkovou k maturitě na gymnáziu přizvali přímo telefonátem z ministerstva školství. „Zavolali mi, abych se zúčastnila maturitní zkoušky Martina Bartáka a protáhla to skrz,“ uvedla Šimková. Jméno volajícího si ale nepamatuje, dnes se živí jako průvodkyně.

Helena Müllerová z tiskového odboru ministerstva ale tvrdí, že nikdo ze zkoušejících nikam nevolal a Šimková se nejspíše stala obětí podvodu. O tom, že zkoušející poslali z ministerstva, původně mluvila i ředitelka školy Miroslava Kurková. Po Bartákově maturitě si ale na svá prohlášení nemohla vzpomenout. „No já tedy opravdu nevím, co jsem tvrdila,“ reagovala.   

Ztráta jména a statisícové škody

Podle jedné ze zkoušejících na gymnáziu Terezy Krupkové to jenom potvrzuje teorii, že postup nebyl oficiální a formální. Po maturitě odešlo na protest proti skandálnímu postupu školy 25 studentů třetího ročníku a 12 učitelů. Česká školní inspekce zjistila při šetření několik „vážných pochybení“. Pro školu celá věc znamená nejen ztrátu jména, ale i méně magistrátních peněz. Na chybějících studentech škola prodělá přes 800 tisíc korun.

Po maturitě měl Barták mladší využít otcem rezervované místo na pražské VŠE, na vysokou školu však nenastoupil a nyní pobývá na stáži v Jižní Americe.