Sobotní sraz pravicových extremistů bude zřejmě v Josefově na Náchodsku

Hradec Králové - Sobotní setkání pravicových extremistů se pravděpodobně uskuteční v Josefově u Jaroměře na Náchodsku. Na svých webových stránkách o tom informuje antifašistická organizace Antifa. Policie tuto možnost dosud nepotvrdila. Předseda Dělnické strany, která má akci pořádat, Tomáš Vandas místo konání nechtěl konkretizovat, nicméně webové stránky antifašistické organizace Antifa potvrzují pravděpodobné místo konání právě v Josefově. Hlavním organizátorem akce s názvem "Den svobody" má být Martin Franěk, majitel pražského Hatecore Shopu a člen Národního odporu Praha, který byl v minulosti stíhán pro účast na útoku na squat Ladronka a pro propagaci fašismu.

„To jsou pouze spekulace. Lze ale předpokládat, že když se účastníci sejdou na nádraží v Hradci Králové, že se akce uskuteční v bližším okolí. Od nádraží bude možné dojít na místo akce pěšky,“ komentoval informace ze stránek Antify Vandas. Na webových stránkách Dělnické strany je uvedeno, že se účastníci setkají mezi 12:30 a 14:00 hodinou na vlakovém nádraží v Hradci Králové. Organizátoři předpokládají přibližně tři až čtyři stovky účastníků.  

Přesné místo konání akce zatím nezná ani policie. „Máme signály o několika místech, prověřujeme různé informace,“ řekl východočeský policejní expert na extremismus. Policisté i hradečtí strážníci budou místo srazu na hlavním nádraží monitorovat.

Vandas již dříve uvedl, že vystupující zaměří své projevy na kritiku současného politického systému a na nadcházející krajské volby. Webové stránky Dělnické strany také avizují vystoupení české kapely Attack a slovenské kapely Before The War, obě jsou považovány za neonacistická uskupení. Na pozvánce je také slovenská skupina Syndicate, plánován je také koncert interpreta skupiny Squad96, který si říká Lobo. Podle údajů z webových stránek organizace Antifa by na akci mě vystoupit také Ken McLellan z Anglie, který je zpěvákem kultovní neonacistické kapely Brutal Attack. Vystoupit by měla také německá kapela Sleipnir.

Pořadatelé na webu upozorňují účastníky setkání, že nemají policii dávat záminku „ke zbytečné perzekuci a šikaně“ a mají dbát pokynů pořadatelů. Podobně varovali i pořadatelé akce na Brněnsku. Minulý koncert, který se konal 2. srpna v Ochozi u Brna, se obešel bez zásahu policie. Zúčastnilo se jej přibližně 400 lidí.